Yatırım yapmaya başla!

Tüketiciler Otomatik Ödeme Talimatlarında Banka Komisyonları Konusunda Uyarıldı

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, son zamanlarda bazı bankaların otomatik fatura ödeme talimatlarından komisyon kestiğini, bu nedenle vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.
Tüketiciler Otomatik Ödeme Talimatlarında Banka Komisyonları Konusunda Uyarıldı

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu kredi kartı aracılığıyla otomatik talimatlı fatura ödemelerinde (su, elektrik, doğal gaz ve cep telefonu) bazı bankaların komisyon aldığını, bu nedenle tüketicilerin ekstrelerini mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Bankaların bazı ücret kalemlerinde haksız gelir elde etmek için yeni uygulamalar geliştirdiğini iddia eden Ağaoğlu, 3 Ekim 2014’te Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yayımladığı yönetmeliğe göre finansal tüketicilere yansıtabilecekleri ücretlerin 20 kalemle sınırlandırıldığı belirtti. Açılan dava sonrasında Danıştay tarafından hesap işletim ücretinin iptali söz konusu olunca, bankacılık sektörünün ciddi bir faaliyet dışı kazançtan mahrum kaldığını ve yeni yeni yöntemler geliştirmeye başladığını aktardı.

Aydın Ağaoğlu, bazı bankaların su, elektrik ve doğal gaz faturalarını otomatik ödemeye bağlayanlardan komisyon kestiğini söyledi.

İlk başlarda 1 – 1,5 lira olan komisyonların tüketicilerin itiraz etmesi durumunda silindiğini, fakat zamanla insanların alıştığını ve çok küçük bir miktar olduğu için tepki vermediklerini anlattı. Aynı zamanda bu ücretlere faiz uygulaması da eklendiğini belirten Ağaoğlu, bu konuyu; ”Yani siz ayın 10’undaki elektrik faturanızı kredi kartınızdan ödettirdiyseniz ve ekstrenizin son ödeme tarihi ya da kesim tarihi ayın 25’i ise bu döneme kadar faiz yürütüyorlar.” sözleriyle izah etti.

Söz konusu komisyon olayının Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu”nun 17. maddesine aykırı olduğunu dile getiren Ağaoğlu, bazı bankaların zamanla bu ücretleri yükselttiğini de sözlerine ekledi.

Mevzuata göre bankaların, faiz oranlarında değişiklik yapmaları halinde bunu en az 30 gün içerisinde tüketiciye bildirmesi gerekiyor.

Faizlerde bir değişiklik yapıldığında, tüketiciye kullandırılan kredi ve kredi kartı şartlarında bir düzenleme yapıldığında, bu durumun en az 30 gün önceden haber verilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Tüketicileri otomatik fatura ödemelerinde dikkatli olmaları konusunda uyaran Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, hiç beklemedikleri ücretlerle karşılaşabileceklerini, kendileri için kolaylık arz eden bu durumun bankalar için ek bir kazanç kapısı haline geldiğini söyledi. Kredi kartı ekstrelerinde böyle bir durumu tespit eden vatandaşların bankalara itirazda bulunmaları ve ücretlerin iptali için tüketici hakem heyetlerine hiçbir ücret ödemeden başvurabileceklerini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum