Yatırım yapmaya başla!

Otomatik BES’e Katılacaklara 45 Yaş Zorunluluğu

Otomatik BES’e Katılacaklara 45 Yaş Zorunluluğu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek geçen hafta yaptığı açıklamada, BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) katılımının otomatik olarak yapılmasını sağlayacakları çalışmanın tamamlandığını bildirdi. Oluşturulan taslakta BES katılımını zorunlu hale getirdikleri, ama yaş sınırının 45 olduğu öğrenildi. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yer almayan tüm çalışanların 6 ay süresince katılması ve kesintilerin de aylık 100 TL olacağını, ancak 45 yaş ve üstü için zorunluluğun olduğu taslakta görülmüştür.

“12 milyon kişi sisteme otomatik dahil edilecek!”

Çalışan sayısının 18 milyon olduğu ülkemizde, BES’e dahil olan 4 milyon kişi mevcut. Geri kalan 14 milyon kişinin 12 milyonu bu sisteme zorunlu olarak katılacaktır. Çünkü çalışanların 12 milyon kişisi 45 yaş ve üstündedir. Bu durumda yapılan hesaplamalara göre 6 ay boyunca 12 milyon kişiden toplamda 7,2 milyar lira birikecek. Bu ise 100 liralık kesintilerle olacaktır. 6 ay sonrasında herkes sistem içerisinde kalırsa da 1 yılda toplanması beklenen tutar 14,4 milyar olacaktır.

BES kesintilerine ilişkin 1 Ocak 2016 yılında yeni dönem düzenlemesi yapılmıştı. BES kesintilerine yeni dönem geliyor başlıklı haberimizden detaylara ulaşabilirsiniz. BES’in mevcut sisteminde olduğu gibi kesilen 100 TL için devlet yine 25 TL katkı payını verecek. Fakat daha önce söylenen ve düşünülen işveren katkısı taslağa dahil edilmedi. Aynı şeyi Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger’de geçtiğimiz hafta belirtmişti.

Fon yönetimi zarar eden için tekrar yönetim hakkı yok!

Sistemde 45 yaş üstünde olan herkesten para kesileceği özellikle belirtildi. Asgari ücretle çalışan kişiden bile kesilecek olan bu pay, fonların yönetim konusunun gündeme gelmesini sağladı. Burada da üstüne basılarak ele alınan konu; “fonları zarar ettiren kişinin ya da kurumun bir daha fon yönetmesi mümkün olmayacaktır!” şeklindedir. Fakat bu durumun taslakta yer alıp almadığı ile ilgili kesin bir bilgi henüz yok.

Sistemden çıkışlar risk algısına göre düzenlendi…

BES’te yapılacak fon seçimlerinin risk durumuna göre düzenlenmesi ve bunda da sistem çıkışlarının göz önünde bulundurulması, üzerinde durulan diğer önemli konular arasındadır. Yani hisse senetleri gibi fonları seçenlerin sistemden çıkmak için 1-2 yıl ya da daha uzun beklemeleri gerekmektedir. Likit fonları seçenlerin ise 6 ay sonunda çıkmasına izin verilecektir. 6 ay sonunda izin verilen sistemden çıkıştan sonra çıkmak isteyenler bu işlemi hemen yapamayacaklar. Bunun için 1-2 yıl arayla çıkış kapılarının aralanacağı ve bu dönemlerde gerçekleştirileceği, bu sürenin ise seçilen fona göre değişeceği planlanıyor. Bu durumda likit fonları tercih edenler 6 ay sonra çıkabilecekken, hisse senedi fonunu tercih edenler 5 yıl beklemek zorunda kalacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum