Yatırım yapmaya başla!

ÖSYM Başkanı Aygün: “Kurumun 2018 Yılı Zararı 1.7 Milyon Lira Seviyesinde!”

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2018 yılında 1 milyon 664 bin liralık zarar ettiğini açıkladı.
ÖSYM Başkanı Aygün: “Kurumun 2018 Yılı Zararı 1.7 Milyon Lira Seviyesinde!”

1974 yılından bu yana faaliyet gösteren ve her yıl çok sayıda sınav düzenleyen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınavların hazırlanış şekilleri ve maliyetlerine yönelik dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Aygün, ÖSYM’nin 2018 yılına ilişkin bütçe rakamlarını inceledi. Kurumun geçtiğimiz yıl KDV dahil gelirinin 737 milyon 367 bin 448 lira olduğunu belirten Aygün, buna karşın KDV dahil gider tutarının ise 739 milyon 32 bin 142 lira olduğunu açıkladı. Rakamlar giderin gelirden daha yüksek olduğuna işaret etti ve böylelikle ÖSYM 2018’de 1 milyon 664 bin lira zarar etti.

ÖSYM Başkanlığı tarafından her yıl ortalama 50 sınav yapıldığını açıklayan Aygün, kar amacının kesinlikle güdülmediği bu sınavlarda 200 farklı test uygulandığını söyledi.

ÖSYM Başkanı Halis AygünÖSYM’nin her sınavını maliyetine gerçekleştirdiğinin ve adaylardan alınan ücretlerden hiçbir şekilde kar etmediğinin altını çizen Aygün, uygulanan sınavların özelliklerine göre katlanılan maliyetin değişiklik gösterdiğini belirtti.

Bu kapsamda Aygün, ÖSYM’nin sınavlarını hak ve adalet çerçevesinde gerçekleştirdiğini ve ölçme-değerlendirme faaliyetlerini bilimsel yöntemlerden faydalanarak yapan bir kurum olduğunu söyledi. Bununla birlikte merkeze aldığı şeffaflık ilkesi doğrultusunda adayların her zaman hak ettiği puanı alması ve haksız başarının engellenmesi için büyük bir çaba gösterdiklerini açıkladı.

ÖSYM’ye devlet bütçesinden ödenek ayrılmadığının altını çizen Aygün, düzenlenen her sınav için soru hazırlama, sınav ekranı basımı, sınav ekipmanlarının paketlenmesi, bunların sınav merkezlerine aktarımı ve sınav güvenliğini esas alan her türlü organizasyona yapılan harcamalar ve bununla birlikte sınavda görev alacak gözetmen öğretmenler, üniversitelerin öğretim üyeleri, nüfus memurları, güvenlik personelleri ile diğer elamanlar dahil yılda ortalama 1 milyon 300 bin görevliye ödeme yapıldığını bildirdi.

Aygün, bunlar dışında bilişim-yatırım harcamaları ve her türlü hizmet mal alımları dahil ÖSYM’nin tüm kurumsal masraflarının adaylardan alınan sınav ücretleri aracılığıyla karşılandığı öğrenildi.

Adaylardan Alınan Ücretlerle Maliyetler KarşılanıyorÖSYM Yönetim Kurulu’nun bir önceki yıla ilişkin masrafları dikkate alarak sınav ücretleri ve hizmet bedelleri belirlediğini ifade eden Aygün, sınav ücretlerinin diğerlerine oranla daha yüksek olduğu grupları belirtti. Bunlar arasında Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS), Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giril Sınavı (EUS) ve Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) olduğunu açıkladı.

Genellikle sağlık alanını kapsayan söz konusu bu sınav grubunun soru hazırlama maliyetlerinin diğer sınavlara kıyasla oldukça yüksek olduğunun altını çizdi. Aygün ayrıca, bu sınavlar için soru hazırlama çalıştaylarının yapıldığını duyurdu.

YDUS, Sayıştay Denetçi Yardımcılığı ikinci aşama gibi yazılı şekilde gerçekleştirilen sınavlarda soru hazırlamanın yanı sıra adayların kağıda yazdıkları cevapların ilgili kişiler tarafından tek tek okunuyor olmasının da ekstra bir maliyet yükümlülüğü getirdiğini ifade etti.

Açıklamalarında sona gelen ÖSYM Başkanı, kurum tarafından yapılan sınavların toplam aday sayısının yaklaşık yarısını oluşturan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ücretlerine 3 yıldır herhangi bir zam getirilmediğini hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum