OSHA’nın Raporlarına Göre Tesla Çalışanları Aşırı Çalışmaya Zorlanıyor!

İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi, Tesla'nın son zamanlarda ivme kazanan araç üretimlerine ilişkin çalışanlarının bundan zarar gördüğünü söylüyor!

Lüks elektrikli otomobillerin çıkış noktası olan Tesla, bir skandalla daha karşımıza geliyor. İnsanların EV araçlara olan yatkınlığı arttıkça şirketler kapasiteleri en üst seviyelere çıkarıyorlar. Haliyle çalışanlardan daha fazla performans istiyorlar. Model Y SUV’u da ürün gamına katarak, 4 modelle ilerleyen Tesla, OSHA raporlarına takıldı.

Konu, 2018 yılında çalışanların daha fazla iş kazasına maruz kaldığı. 2017 verilerine göre artış gösteren durumda, markanın işçilere karşı zorlayıcı bir politika izlediği ortaya çıkıyor. Haberin detayı aşağıda…

Occupational Safety and Health Administration (OSHA) saatlik çalışma başına yaralanma oranını araştırmış.

İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi, 2017 yılı ile ortalama aynı olan 2018 çalışma saatlerine göre çalışanların daha fazla iş kazasına maruz kaldığını söylüyor. Bunun da rakamsal karşılığı 2 kat olarak aktarılıyor.

Geçtiğimiz sene tam zamanlı üretime geçilen Model 3 için gelen talepleri karşılamak adına işçiler gereğinden fazla zorlanıyor. OSHA Başkanı Deborah Berkowitz, durumu “endişe verici” ve “kırmızı bayrak” olarak nitelendiriyor.

Tesla çıkan rapor ve iddiaları kabul etmiyor.

ABD’li elektrikli araç üreticisi, aksine çalışanlarının çalışmadığı gün sayısı ile yaralanmaların ciddiyeti arasında bir ilişki olmadığını düşünüyor. Tesla’nın çevre sağlığı ve güvenliği konusundaki VP’si Laurie Shelby’nin yaptığı açıklamada, şirketin toplam üretimdeki çalışma saatindeki artışla orantılı olarak yaralanmaları engellerken üretim çıktısını artırmayı başardığı belirtildi.

Shelby, ölümlerin olmadığı ve bu sayının sıfır olduğunu söyledi. Tesla açıklamalarının devamında; kişilerin can güvenliğini birinci öncelik olarak benimsediklerini ve araç üretim kapasitelerinin artırılmasının, işçilerin çalışma saatine göre yaralanma risklerinin çıkacağı olarak algılanmaması gerektiğini savunuyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı