Yatırım yapmaya başla!

OSD Başkanı Yenigün Taşıt Kredilerindeki Faiz İndirimleriyle Sektörün Canlanacağını Öngörüyor

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün, taşıt kredi faizlerindeki indirim uygulamasına yönelik açıklamalarında sektörün yakın zamanda hareketleneceğini söyledi.
OSD Başkanı Yenigün Taşıt Kredilerindeki Faiz İndirimleriyle Sektörün Canlanacağını Öngörüyor

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank taşıt almayı düşünen müşterilerine kolaylık sağlamak ve yerli taşıt üretimini desteklemek amacıyla taşıt kredi faizlerinde indirim uygulama kararı aldı. Bu kararın ardından konuşan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, alınan kararla birlikte otomotiv sektörünün önemli ölçüde hareketleneceğini açıkladı.

Bu hamlenin daha önceden yapılmış olması gerektiğini savunan Yenigün, taşıt kredilerindeki faiz indirimi için biraz geç kalındığını düşünüyor.

OSD Başkanı Haydar YenigünYaptığı yazılı açıklamalarla görüşlerini paylaşan Yenigün, üç bankanın aldığı bu kararın oldukça büyük bir adım olduğunun altını çizdi. Gerilemekte olan otomotiv sektörünün önemli ölçüde canlanacağını öngören Yenigün, bu uygulamada maliyetin bir bölümünün bankalara, diğer bölümünün ise şirketlere kaldığını bildirdi.

2018 yılında yükselen döviz, enflasyon ve kredi faizleri nedeniyle iç pazardaki daralmaya değinen Yenigün, söz konusu bu daralmanın bu yıl geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %60 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. “Düşük faizli kredi beklentisi bir hareketlilik sağlayacaktır. Ancak beraberinde, zaten karsız satış yapan firmalara ilave mali yük de getirecektir.” ifadeleriyle avantaj ve dezavantajlara işaret etti.

İndirilen kredi faiz oranlarıyla birlikte tüketicilerin taşıt alımına yöneleceğini, bu sayede de sektörün yeniden güç bulacağını belirten Yenigün gelecek dönemler için umutlu görünüyor.

Tüketiciler Taşıt Alımına YönelecekYenigün’ün ardından konuşan Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel, son yapılan faiz indirimlerinin otomotiv satışlarını pozitif etkileyeceğini söyledi. Müşterilerin çıkarını esas alan bu uygulamaların yalnızca sıfır araçlarda değil, ikinci el taşıt piyasasında da canlılık sağlayacağını belirtti.

Yerli üretimi destekleyen bu uygulama ile sanayi sektörünün de rahat bir nefes alacağını belirten Berkel, satışlardaki artışla birlikte iç pazardaki üretimin de canlanacağını öngördü. Bu tarz uygulamaların ilerleyen dönemlerde de devam ettirilmesinin başta Türkiye ekonomisine ve otomotiv sektörüne büyük katkı sağlayacağını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum