Yatırım yapmaya başla!

ABD Dışişleri Sözcüsü Ortagus S-400 Yaptırımları için Zaman Kısıtı Olmadığını Söyledi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, S-400 yaptırımları konusunda Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar için herhangi bir zaman sınırlaması olmadığını açıkladı.
ABD Dışişleri Sözcüsü Ortagus S-400 Yaptırımları için Zaman Kısıtı Olmadığını Söyledi

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımı gerekçesiyle ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımlar merak konusuydu. Geride bıraktığımız günlerde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye’nin bu alımı gerekçesiyle ülkeyi F-35 programından çıkarmıştı.

Uygulanan bu yaptırım tek başına yeterli bulunmamış, bir yaptırım uygulaması için Trump’a baskı yapılır olmuştu. Bu konuları görüşmek üzere Türkiye’yi Beyaz Saray’a davet eden Trump, bugün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir görüşme gerçekleştiriyor.

Ortagus, ikili arasındaki görüşmeye ilişkin, yaptırım konusunda karara varmaları için bir zaman kısıtlaması olmadığını belirtti. Ayrıca kararı Başkan Trump ile Bakan’a bırakmak istediğini söyledi.

Kararı Başkan Trump ve Bakan'a Bırakmak İstiyorÜlkenin Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ortagus, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan haftalık basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, Türkiye’ye Rusya’dan S-400’leri alması gerekçesiyle uygulanacak yaptırımlar konusuna ışık tuttu.

Bununla birlikte bir süredir Türkiye’ye uygulanacağı konuşulan “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” olarak bilinen CAATSA yaptırımları hakkında da konuştu. Bu konuda yapılan değerlendirmelerin devam ettiğini bildirirdi.

Ortagus, Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelede bir NATO üyesi olarak önemli bir rol oynadığına vurgu yaptı. Ayrıca NATO üyesi ülkelere yaptırım uygulamanın ciddi bir durum olduğunu belirtti.

Türkiye DEAŞ ile Mücadelede Önemli bir Rol OynuyorDEAŞ meselesine ilişkin Ankara ile diplomatik görüşmelerin devam ettiğini belirten Ortagus, ABD’nin bu zamana kadar attığı adımların son derece önemli olduğuna işaret etti. Sözlerinde sona yaklaşırken CAATSA konusunda bir yaptırım kararı alınması halinde kendisinin bunu açıklamaktan mutluluk duyacağını belirtti.

Diğer taraftan Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması için gerekli çalışmalar devam ederken, Bakan Pompeo son konuşmasında yeni yaptırımların yolda olduğunu belirtti. Konuşmasında S-400 alımına dair değerlendirme yapan Pompeo, savunma sisteminin kullanılabilir bir duruma getirilmesini “kabul edilemez” bir durum olarak yorumladı.

Açıklamasında S-400 ile F-35 savunma sistemlerinin birbiriyle uyumlu olmadığını öne süren Pompeo, Ankara’ya bu kararını tekrar gözden geçirmesi için bir çağrıda bulundu. Açıklamalardan hareketle, ABD Türkiye’ye önümüzdeki günlerde bir yaptırım daha uygulayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum