Yatırım yapmaya başla!

Orta Vadeli Program’ın 2019 – 2021 Dönemini Kapsayan 3 Yıllık Planı Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dolmabahçe'de düzenlenen toplantıda 2019 – 2021 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Programı açıkladı. İsminin ise Yeni Ekonomi Programı (YEP) olarak değiştirildiği söylendi. İşte detaylar;
Orta Vadeli Program’ın 2019 – 2021 Dönemini Kapsayan 3 Yıllık Planı Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Dolmabahçe’de düzenlenen toplantıda Orta Vadeli Program’ın (OVP) 2019 – 2021 dönemini kapsayan 3 yıllık iş planını açıkladı. Programın 20 Eylül’de açıklanacağını duyuran Albayrak, iş planınında herkesin elini taşın altına koyacağını söylemişti. Yurt içi piyasaların OVP ile desteklenmesi ve faiz artırımının bu iş planı ile pekiştirilmesi gerektiği yorumları da gelmişti.

Gerçekçi hedefler, takip edilebilirlik ve şeffaflık prensiplerinin öne çıktığı program, yurt içi gündemin en önemli maddesiydi. 2019 – 2021 Yeni Ekonomi Programı’nın dengelenme, disiplin ve değişim mesajları taşıdığı yorumları ile geldi. Dolar ise OVP beklentisi ile dün başlattığı düşüşünü 6,30 liranın altına taşıdı. Toplantı saati geldiğinde ise 6,15 liranın altına indi. İş planının açıklanmasıyla birlikte 5,75 – 5,90 lira seviyeleri hedefleniyor.

Berat Albayrak toplantıyı “politikalar değişimi lansmanı için bir aradayız,” sözleriyle başlattı.

Berat Albayrak YEP Açıklaması

Ana motivasyonun ise yeni bir başarı hikayesi yazma gayesi olduğu belirtildi. OVP yerine de Yeni Ekonomi Programı ismi kullanıldığını ifade etti. Birçok paydaşın ortaya koyduğu bir OVP olduğunu ifade etti. 2002 – 2013 döneminde elde edilen başarıları sıralayan Berat Albayrak, kamuda yaşanan iyileşmeleri tanımladı.

Ülkeye artan saldırılar, jeopolitik riskler, 15 Temmuz Darbe Girişimi gibi olaylarla ekonominin hedeflerinden uzaklaşılmak durumunda kalındığını ifade eden Berat Albayrak, yapılacak ekonomik değişiklikler için halktan güç aldıklarını ifade etti. Albayrak, “ekonomik yaptırımların silah gibi kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz,” dedi ve ekonomideki zayıf yanların iyi bilindiğinden bahsetti.

“Dengelenme, disiplin ve değişim” olarak bir YEP’in kurgulandığını belirten Albayrak, enflasyonun 2019’da dengeleneceğini söyledi.

Dengelenme, Disiplin ve Değişim Vurgusu

Dengelenme süreciyle eş zamanlı mali disiplinin sağlanacağını söyledi. Üretim ve ihracatta katma değere odaklı değişim yaşanacağını belirtti. 2021 itibariyle yüzde 5 büyümenin sağlayanacağını ve bu maddelerle sürdürülebilirliğin sağlanacağını belirtti.

Programın 5 temel madde üzerine kurgulandığını ifade etti ve enflasyonla mücadelenin ilk madde olduğunu açıkladı.

YEP Enflasyonla Mücadele Edecek

Ama enflasyonla mücadelede başarı için kamu maliyesi disiplinine odaklanmak gerektiğini söyledi. “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı” da yürürlüğe koyulacağını belirtti. 2019 büyüme hedefinin yüzde 2,3 olduğunu belirten Albayrak, 2019 yılı enflasyon hedefinin yüzde 15,9 olduğunu açıkladı. 2020 için enflasyon hedefinin yüzde 9,8’e indiğini belirten Albayrak, “gıda enflasyonu ile çok daha etkin mücadele edeceğiz” dedi.

Yeni Ekonomi Programı’nda sıkı para ve maliye politikalarının eşgüdüm içerisinde yürütülerek tüketici enflasyonunun 2020 yılı sonu itibariyle yeniden tek haneye ineceği, 2021’de ise yüzde 6’e düşürüleceği ifade edildi. Bu kapsamda; TCMB fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlı ve bağımsız bir şekilde kullanmaya devam edecek, Hazine ve Maliye Bakanlığı sıkı mali disiplin ile enflasyonla mücadeleye destek verecek.

Enflasyon hedeflerine ulaşılması konusunda, kamunun fiyat belirleme ve yönlendirme politikasına tabi belirli alanlarda geçmiş enflasyon verisi yerine YEP’teki hedefler dikkate alınacak. Ayrıca fiyat güvenlik ve istikrarın sürdürülebilmesi için Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) kurulacak.

Albayrak, 2019 bütçe açığı/GYSH hedefini yüzde 1,8 olarak açıklarken, cari açıkta artan turizm gelirlerini ön plana çıkaran önlemler olacağını belirtti.

YEP Cari ve Bütçe Açığı Hedefleri

Cari Açık/GSYH hedefinin 2019 yılında yüzde 3,3, 2020 yılında yüzde 2,7 ve 2021 yılında yüzde 2,6 olduğunu ifade etti. Cari açığın düşürülmesi noktasında ilaç, ara ürün, enerji, kimya, petro-kimya gibi alanların öncelikli yatırım alanları olduğunu belirtti. Bunların üretimleri için gerekli altyapıların kurulmasının sağlanacağını açıkladı. Berat Albayrak, 2021’e kadar 2 milyon yeni istihdam oluşturulacağını da sözlerine ekledi.

Ekonominin yabancı tasarruflara bağımlılığını kalıcı olarak azaltacak ve cari açığın milli gelire oranını yüzde 3’ün altına düşürecek ihracat, turizm ve sanayi ürünlerinde yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerinin atılacağına da dikkat çekildi.

Merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranının önümüzdeki 3 yıl yüzde 2’nin altında tutulacağını söyleyen Albayrak, merkezi yönetim bütçesinde faiz dışı fazlanın milli gelire oranının program boyunca artarak 2021 yılında yüzde 1,3’e ulaşacağını belirtti. Oluşturulan mali alanın gerekli olduğu durumlarda üretime dayalı ekonomik dönüşümü finanse etmek için kullanılacağını da belirtti.

Kamu maliyesi dönüşüm ve değişim ofisi kurulduğunu söyleyen Albayrak, kamudaki işleyişin alışılmışın dışında olacağına dikkat çekti.

Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisi

Kamu kaynaklarının verimli kullanılması, maliyetlerin ve harcamaların azaltılması, gelirlerin kalitesinin artırılması amacı ile bu ofisin kurulduğunu açıkladı. Ofisin, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde kurulacağını söyledi. Bu ofis tarafından hazırlanacak ve takibi yapılacak Tasarruf ve Gelir Dönüşüm Programı ile kamu maliyesinde kalıcı iyileştirmeler sağlanacağına dikkat çekti.

Oluşturulan ekibin sürekli sahada çalışacağını belirten Albayrak, raporlama işine disiplinli bir şekilde odaklanılacağını söyledi. Ekibin çalışmaya bugün itibariyle başladığını söyleyen Albayrak, 2019 yılında 60 milyar lira tasarruf öngörüldüğünü açıkladı.

Berat Albayrak, 2019 bütçesinde toplam 75,9 milyar lira tutarında tasarruf ve tedbir uygulandığını söyledi. Bunların 59,9 milyar lirasının harcama tasarruflarından ve 16 milyar lirasının gelir artırıcı tedbirlerden sağlandığını dile getirdi.

Bankaların mali bünye değerlendirme çalışmalarının bugün başlatılacağı ve reel sektörle ortak çalışılacağına dikkat çekildi.

Bankalar Mali Bünye Değerlendirme Çalışmaları

Bankaların güncel mali yapılarını ve aktif kalitelerini tespit etmek için mali bünye değerlendirme çalışmaları yapılacağı belirtti. Bu çalışmaların sonuçlarına göre gerektiği zaman bankacılık sektörünün mali yapısının güçlendirileceğini ifade eden Albayrak, reel sektörün uygun maliyetlerle krediye erişimini ve mevcut kredilerinin yeniden yapılandırılmasını temin edecek bir politika setinin devreye sokulacağına dikkat çekti.

Albayrak, reel sektör şirketlerinin kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ve bu şekilde de ekonomiye katma değer üretmeye devam etmelerinin hesaplandığından bahsetti.

Vergi uygulamalarında iyiletirme maddesinde ise genişleyen vergi tabanı ile daha adil bir vergi sistemi konuları ele alındı.

Daha Adil Vergisi Sistemi Vurgusu

Taşınmaz değerleme sistemi kurulacağından ve gayrimenkul envanterini tamamlanacağından, tapu harçları ve emlak vergilerini gerçek değerleri üzerinden alınacağına dikkat çekti. Yeni Ekonomik Model’de bahsedilen daha adil vergi sistemi vurgusu YEP’te yinelendi. Katma değeri artıracak ve cari açığı azaltacak sektörel projelere örnekler veren Albayrak, gerekli yatırım ortamının sağlanacağından ve teşvik paketlerinden bahsetti.

Farklı veri kaynaklarını toplayan Vergi Veri Analiz Merkezi kurulacağını söyleyen Albayrak, “kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınarak verginlendirilecek ve tahsilat etkinliği geliştirilerek vergi gelirleri artırılacak,” dedi.

Albayrak, YEP ile getirilecek yeniliklerin başında ise uygulanmayan eylemlerin yakından takip edilecek olması olduğunu açıkladı. Program kapsamında açıklanan her bir eylemden, ilgili bakanlıkların bakanlık ile koordineli çalışacağından bahsetti. 3’er aylık dönemlerde eylemlerin yakından takip edileceğini söyledi.

Güçlü Türkiye için ekonomik dengelenme, mali disiplin, üretim ve ihracatta katma değere odaklı değişim vurgusu yaparak toplantıyı sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum