Yatırım yapmaya başla!

Brent Petrol 82 Dolara Yaklaşırken, Uzmanlar Orta Vadede Fiyatlarda Artış Bekliyor

Brent petrol Salı gününü son 4 yılın zirvesinden tamamlarken, EIA Başkanı Fatih Birol, orta vadede piyasada daralma, fiyatlarda artış beklediğini söyledi.
Brent Petrol 82 Dolara Yaklaşırken, Uzmanlar Orta Vadede Fiyatlarda Artış Bekliyor

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın ardından hafif gerilese de varil başına 81 doların üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Trump, BM’de yaptığı konuşmada, OPEC üyelerine geçen hafta gerçekleşen toplantıda fiyatları düşürme çağrısını dikkate almamaları ile ABD’nin askeri koruma karşılığı ödeme talep edeceği yönündeki baskılarını artırdı.

Fiyatlar haftanın ilk işlem günü, OPEC’nin piyasaya fazla petrol sürme konusunda acele etmeyeceklerinin sinyallerini vermesi ve Trump’ın çağrılarını çok fazla dikkate almamaları ile yükselmiş ve varil başına 81 dolara yaklaşmıştı. Piyasa hakkında durum değerlendirmesi yapan uzmanlar, orta vadede fiyatlarda artış, piyasada ise bir daralma olacağını öngörüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (EIA) Başkanı Fatih Birol, petrol fiyatlarının orta vadede artmasını beklediğini söyledi.

Dünyadaki petrol talebinin hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde arttığını belirten Birol, öte yandan üretim tarafında Venezuela ve Ortadoğu gibi ülkelerden kaynaklı bir düşüş yaşandığını, orta vadede piyasada bir daralma beklediğini ifade etti. Bu gelişmelerin petrol ithal eden ülkeler kadar, uzun vadede ihraç eden ülkeler için de olumsuz bir durum olduğunu söyleyen Birol, Brent petrolün 2014 yılının Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi.

Sektördeki son durumu yorumlayan Birol, fiyat artışının ardında iki önemli faktörün olduğunu belirtti.

Birol, bir yandan talebin çok hızlı bir şekilde artması, diğer yandan üretim kanalında çıkan aksilikler sebebiyle fiyatların arttığını, Suudi Arabistan ve Rusya gibi ülkelerden kayda değer oranda üretim artışı gelmemesi halinde ise daha da yükselmesinden korktuğunu ifade etti. Enerjide dışa bağımlı ülkelerin artan petrol fiyatlarından etkilenmemesinin imkansız olduğunu söyleyen Birol, Türkiye’nin geleceği hakkında endişe görmediğini fakat petrol fiyatlarındaki artıştan etkilenmemek için makroekonomik önlemlerin daha sıkı bir şekilde alınması gerektiğini dile getirdi.

PETROL FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Kasım vadeli Brent petrol varil başına 81,66, Batı Teksas türü ham petrol ise 71,91 dolardan işlem görüyor.

Kasım vadeli Brent petrolü Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1 sent düşerek 81,86 dolara geriledi. Kontrat dün kapanışı, son dört yılın en yükseğinden yaptı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi Batı Teksas petrolüne kıyasla 9,71 dolar primle işlem gördü. Kasım vadeli WTI ise Nymex piyasasında 45 sent düşerek varil başına 71,83 dolara indi. TSİ 12:35 itibarıyla 71,91 dolardan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum