Yatırım yapmaya başla!

Sürdürülebilir Kalkınma için Orta Gelir-Demokrasi-Eğitim Tuzaklarından Kurtulmalıyız

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde konuşan TİM Başkanı ihracattaki başarıya değinirken, TÜRKONFED/Avcı orta gelir, orta eğitim ve orta demokrasi tuzaklarından kurulmamız gerektiğini söyledi.
Sürdürülebilir Kalkınma için Orta Gelir-Demokrasi-Eğitim Tuzaklarından Kurtulmalıyız

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi başladı. Türk Girişimci ve İş Adamları Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle düzenlenen zirve, 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefiyle hazırlandı.

Açılışta konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle ihracat alanında son dönemde yakalanan başarıyı anlatarak, sürdürülebilir büyüme ve rekabet için yapılması gerekenlere değindi. Ayrıca Türkiye’nin turist sayısı bakımından da özellikle son yıllarda birçok ülkeyi geride bıraktığına dikkat çekti.

2018 sonu itibarıyla, dünyanın en fazla turist çeken 6. ülkesi konumundayız.

Türkiye Turist Sayısıİstanbul’a yılda ortalama 15 milyon yabancı turist geldiğini söyleyen Gülle, yapılan zirvenin bu bakımdan da kente değer sağlayacağını belirtti. 1 milyar dolarlık işbirliği hedefiyle düzenlenen zirvenin ticari ortamı daha da güçlendirmesini ümit ettiklerini kaydetti.

Geçtiğimiz yılın verilerine göre Türkiye’nin dünyanın en fazla turist çeken altıncı ülkesi olduğunu hatırlatan Tim Başkanı, özellikle sağlık turizmi konusunda oldukça başarılı olduğumuzu söyledi. Yılda 550 bin yabancı turistin ülkemizdeki sağlık imkanlarından faydalanmak için geldiğini, bunun yanında 182 ülkeden 100 bin öğrencinin de üniversitelerimizde eğitim gördüğünü açıkladı.

İhracatta son dönemde ciddi anlamda başarı yakalandığını ve 223 ülkeye Türk ürünlerinin ulaştırıldığını söyledi. Sadece İstanbul’un bile 85 milyar dolarlık ihracat ile Mısır, Finlandiya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerin önüne geçtiğini belirtti.

Ticaret savaşlarının etkisiyle korumacılık politikalarının arttığını dile getiren Gülle, bu bağlamda küresel boyutta iktisadi faaliyetlerde yavaşlama olduğunu fakat Türkiye’nin olumsuzluklara rağmen ihracatını artırdığını anlattı. 2019 yılının ilk 10 ayında ihracatta %2,6 oranında artış sağlandığını söyledi.

Bölgesel ekonomik bağımsızlığın merkezine kardeşlik ve beraberliği koyduklarını söyleyen Gülle, tüm ülkelerde refahın üstün olduğu bir ekosistem yaratmayı ümit ettiklerini açıkladı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Avcı, büyümenin kaliteli ve sürdürülebilir olması için görevlerimizin eksiksiz bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

İstanbul Ekonomi ZirvesiTürkiye ekonomisinin son dört yılda dördüncü defa resesyondan çıkış sinyali verdiğini belirten Avcı, hem yatırım hem de istihdamın sürdürülebilir olması için %5 büyüme hedefinin yakalanması gerektiğini söyledi. Bunun için de zedelenen güvenin tekrardan inşa edilmesi ve yatırımların artırılması gerektiğini belirtti.

Orta gelir, orta demokrasi ve orta eğitim gibi riskli unsurların sürdürülebilir kalkınma ve rekabetçiliğin önündeki en önemli faktörler olduğuna dikkat çekti. İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde iklim değişikliği, yenilebilir enerji kaynaklarının artırılması, ülke ekonomisi, dijital dönüşüm gibi konuların ele alınacağını söyleyen Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kalyoncu, dünya genelindeki gıda yetersizliğine değindi.

Dünyanın bazı bölgelerinde insanlar açlıkla mücadele ederken diğer taraftan gıda israfının yaşandığını söyledi. Ticaret savaşlarının yarattığı olumsuzluklara rağmen kendilerinin işlerine odaklandığını dile getiren Anadolu LPG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Armutçu ise yatırım ortamının iyileştirilmesi ile insanların ayağına vurulan prangalardan kurtulmanın mümkün olacağını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum