Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Orta ve Düşük Gelir Tuzağından Kurtulmak için Sanayileşme Vurgusu!

Türkiye'nin sınai kalkınma planını hazırlayan akademisyenler arasında yer alan Prof. Dr. Murat Yülek, ülkelerin gelir düzeyini artırmaları için mutlaka sanayileşmeleri gerektiğini söyledi.
Orta ve Düşük Gelir Tuzağından Kurtulmak için Sanayileşme Vurgusu!
Yorum

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yülek, sanayi politikalarının önemine değindiği konuşmasında, orta ve düşük gelir tuzağından kurtulmak için gereken en önemli şeyin yapısal reform ve sanayi politikalarına ağırlık vermek olduğunu söyledi.

Türkiye’nin sınai kalkınma planını hazırlayan akademisyenler arasında yer alan Yülek, yerlileşme üzerinden teknolojik ve üretim kabiliyetinin geliştirilmesini amaçlayan politikalar üzerinde durulması gerektiğini bildirdi. Ülkelerin kaynaklarını nasıl kullanması gerektiğine değinen Yülek, dünyada 193 ülke olmasına rağmen, gelişmişlik düzeyine çıkan sayısının çok az olduğunu ifade etti.

Murat Yülek Türkiye’de en önemli sanayi politikalarının savunma ve 4,5 G yerlilik projesinde görüldüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanlığı tarafından geliştirilen söz konusu politikaların, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından icra edildiğini söyleyen akademisyen Murat Yülek, bu çalışmaların iyi bir şekilde uygulanıp, süreklilik arz etmesi halinde Türkiye’nin haberleşme alanında dünyanın en önemli teknoloji geliştirici ülkeleri arasında yer alabileceğini bildirdi.

Orta Gelir Tuzağı (OGT) konusuna da değinen Yülek, yapılacak olan bazı reformlar ve düzenlemeler sayesinde fakirlik sınıfından çıkıp, orta gelirli ülkeler arasına katılmanın mümkün olduğunu söyledi. 1970’li yıllardan bu yana orta gelirli sınıfından kurtulan ülke sayısının bir elin parmaklarını dahi geçmediğini belirten Prof. Yülek, daha birçok ülkenin bulunduğu konumda kaldığını dile getirdi.

Bazı ülkelerin düşük gelirliden ortaya çabucak geçtiğini fakat orta seviyede takılıp kaldığını belirtti.

Orta gelir seviyesine geldikten sonra büyüme hızlarının düşmesinin sebeplerini açıklayan Murat Yülek, “Uzun vadeli büyüme hızından bahsediyorum. Yani, bir yıllık değil, beş yılın on yılın yirmi yılın ortalama büyüme hızından bahsediyoruz. Büyüme hızının sağlanması için yapılması gereken yapısal reformların uygulanmasıdır. Orta ve düşük gelir tuzağından kurtulmak için gereken en önemli yapısal reform, sanayi politikalarına ağırlık vermektir.” şeklinde konuştu.

Orta veya üst gelir sınıfına çıkmak, halkın gelir düzeyini artırmak, kişi başına düşen geliri yükseltmek gibi amaçları olan ülkelerin öncelikle sanayi politikalarına ihtiyacı olduğunu belirten başarılı akademisyen, ülkelerin ancak sanayileşme sayesinde zenginleşebileceğini söyledi.

Almanya, Japonya, Çin, İsviçre ve Tayvan gibi ülkeler yükselmeyi yüzde yüz sağlayanlar arasında yer alıyor.

Dünyada 193 ülke olmasına rağmen gelişmiş ülke sayısının sadece 20 olduğunu belirten Yülek, Hong Kong ve Singapur gibi ülkelerin daha çok hizmet ekonomisine yöneldiğini, Tayvan’ın elektronik sanayisinde dünyada en ileri ülkelerden biri olduğunu söyledi. Sanayinin her şeyin çekirdeği olduğunu belirten Yülek, bu sayede hizmet sektörünün doğacağını ve istihdamın artacağını dile getirdi.

Sanayinin çok riskli, zor ve destek gerektiren bir sektör olduğunu ifade eden Yülek, Türkiye’nin bu durumu çok daha fazla önemsemesi gerektiğini söyledi ve sözlerine yakın tarihte piyasaya çıkan bir kitap hakkında yorumlarını ekleyerek devam etti.

Murat Yülek daha sonra; “Aslında Ulusların Yükselişi kitabı Türkiye hakkında değil. Ancak hem Türkiye’yi hem tüm dünyayı kapsıyor. Çünkü, sanayileşme tesadüfen olmuyor. Kitabın da bir mottosu bu zaten: ‘Endüstri tesadüfi ortaya çıkmaz’. Yani biz sanayileştik, diğer ülkeler de sanayileşir diye bir şey yok. Mutlaka bir politika uygulamanız gerekiyor. Dolayısı ile buralara kaynak harcanmalı. Nasıl kaynak harcanır derseniz de belli alanlar seçilir ve o alanlara yönelir.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu