Yatırım yapmaya başla!

BlackRock CEO’su: Orta Doğu Avrupa ile Aynı Yatırım Hatalarından Kaçınmalı

Yatırım devi BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, Orta Doğu’nun Avrupa ile aynı yatırım hatalarını yapmadığından emin olmak için dikkatlice adım atması gerektiğini söyledi. İşte detaylar;
BlackRock CEO’su: Orta Doğu Avrupa ile Aynı Yatırım Hatalarından Kaçınmalı

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, Orta Doğu’nun Avrupa ile aynı yatırım hatalarını yapmadığından emin olmak için dikkatlice adım atması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan’da düzenlenen bir panelde konuşan Larry Fink;” bu bölgeye ve her bölgeye daha fazla finansal erişim sağlamanın tek yolu, sermaye piyasalarında emeklilik planlarında hisse senetleri aracılığıyla daha fazla katılım sağlamaktır” dedi. Ayrıca bölgenin yerel halkın kendi sermaye piyasalarına sığ katılımlarının olduğu Avrupa gibi birçok başka bölgenin yapmış olduğu hataları yapmaması gerektiğini vurguladı.

Larry Fink’in yorumları, dünyanın lider finansörlerinin petrol zengini ülkenin yılın en büyük birleşme anlaşmalarından bazılarını düzenlemesinin ardından Suudi Arabistan’a döndüğü bir zamanda geldi.

BlackRock CEO'su Larry Fink Yorumları Suudi Arabistan Yatırımlarının Üzerine Geldi Keza uluslararası yatırımcılar, bu ayın başlarında Suudi Arabistan’ın oldukça karlı olan devlete ait petrol şirketine borç para vermek için akın etmişti. Devlet yönetimindeki petrol devi Saudi Aramco’nun küresel tahvil ihracına beklenenin 10 katı teklif gelmiş, Enerji Bakanı Khalif Al Falih’in bir gün öncesinde güçlü talep geleceği yönündeki öngörülerinin fazlasıyla yerine gelmesi dikkat çekmişti. Yakın kaynakların bildirdiğine göre Saudi Aramco’nun tahvillerine talep 10 milyar dolarlık beklentinin 10 katına çıkarak 100 milyar doları aşmıştı.

Ne var ki BlackRock CEO’su Orta Doğu hükümetlerinin yerli yatırımcıların desteğini almasının da gerekli olacağını belirtti.

BlackRock CEO'su Orta Doğu Yerli Yatırımcının da Desteğini Almalı Bunun inşa edecek kritik özelliklerden biri olacağını düşündüğünün üzerini çizen Larry Fink; “BlackRock, yatırım yapmak için uluslararası yatırımı yan yana getirmekle birlikte yerli birikimcilerle çalışmak ve onların emekliliklerini yaratmakta büyük bir rol oynayacak” dedi. Kendisi Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan’ın boykot edilen Çöldeki Davos etkinliğine katılmayacağını duyursa da buradaki işlerini sürdürme sözü veren isimler arasında yer almıştı.

Aramco’nun tahvil ihracı da Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki başkonsoloslukta öldürülmesinden 6 ay sonra gelmişti. Riyad, Suudi Prens Muhammed bin Selman’ın cinayete karıştığını reddetse de eleştirmenler aksini savunmuştu. Fakat tahvil alıcıları, endişelere ve Suudi Arabistan’a yatırım yapmayın çağrılarına kulak tıkayarak dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’daki yatırım fırsatını değerlendirmeye yöneldi. Suudi Maliye Bakanı Mohammed Al-Jadaan da Larry Fink’le aynı panelde, sadece Suudi Arabistan’ın değil tüm bölgenin önemli reformlardan geçtiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum