Yatırım yapmaya başla!

Orta Doğu’nun Artan Gerilimi Petrol Fiyatlarını Kazanç Korumaya Yöneltti

Geçtiğimiz hafta gerileme kaydeden ham petrol stoklarıyla birlikte düşüş eğilimi sürdüren petrol fiyatları kazançlarını koruyor.
Orta Doğu’nun Artan Gerilimi Petrol Fiyatlarını Kazanç Korumaya Yöneltti

Ham petrol stoklarının 1,1 milyon varil gerilemesiyle birlikte 468,5 milyon varil olan stokların etkisiyle petrol fiyatları geçtiğimiz haftayı düşüş eğilimi göstererek tamamlamıştı. Bu hafta ise petrol, Orta Doğu’da artan tansiyonun petrol akışını aksatabileceği endişeleriyle birlikte kazançlarını koruyor.

Cumartesi günü ise ABD’deki petrol sondaj kulelerinin 5 adet azalarak 788’e düştüğü öğrenilmişti. Kulelerdeki bu azalış da fiyatları etkilerken, Orta Doğu’daki şiddeti artan gerilim de bugünkü petrol fiyatlarını etkiledi. Bölgedeki gerilim arz kesintilerinden kaynaklı yatırımcıları tedirgin ediyor. Bunun yanında ABD-Çin görüşmelerinin yeniden başlamasından beklentilerle birlikte petrolü kazançlarını korumaya yöneltti.

Petrol fiyatlarını desteklemek amacıyla OPEC+ tarafından arz kesintilerinin 9 ay uzatılma kararı alınmasıyla birlikte petrol fiyatları geçtiğimiz hafta düşmüştü.

Petrol Fiyatları Geçtiğimiz Hafta DüşmüştüÖte yandan ABD-Çin görüşmeleri tekrar başladı ve bununla ilgili bir açıklama Beyaz Saray’dan geldi. Uzlaşma sağlanmanın zaman alacağı duyurulurken, yurt dışı piyasalarda ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yapacağı açıklamayı bekliyor. Bu konuşmada Fed’in faiz indirimine dair ipuçları verilebileceği de yatırımcıların beklentileri arasında.

Haftanın ilk işlem gününde Brent petrolünün varil fiyatı uluslararası piyasalarda 64,57 dolardan işlem görürken, vadeli petrol kontratlarının New York’ta üç seansta %2.2 rallinin ardından fazla değişmedi. HI Investment & Futures Corp. Emtia Analisti Sungchil Will Yun, petrol stoklarının düşüşünü mevsimsel etkilere bağlamıştı.

Japan Oil, Gas and Metals National Corp. baş ekonomisti Takayuki Nogami’den “Petrol, Orta Doğu’da kaza ile bir çatışma olabileceğine ilişkin endişelerin artmasından destek buluyor. Yatırımcılar ABD-Çin ticaret savaşı konusunda bekle-gör modunda, zira ham petrol talebi müzakerelerin yeniden başlamasının hemen ardından artmayacak.” yorumu geldi.

Öte yandan İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin iş birliği yapmasını olumlu olarak gördü ve petrol piyasasını düzenleyeceğini açıkladı. Bunun yanında ülkenin ham petrol ihracatından son derece umutlu ve petrol piyasasında istikrarın sağlanacağını düşünüyor.

Ham petrol, 57.8700 liradan alıcı buluyor. Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 2 sent düşerek Londra saati ile 07:02’de varil başına 57.49 dolar oldu.

Ham Petrol 57.8700 Liradan Alıcı BuluyorSeans içinde fiyatlar %0.6 kadar ve kontrat Cuma günü %03 yükseldi. Böylelikle haftalık kaybını %1.6’ya daralttı. Perşembe günü ABD’nin Bağımsızlık Günü nedeniyle piyasalar kapalı olduğundan kapanış fiyatı bilinmiyor.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1 sent düşerek varil başına 64.22 dolara geriledi. Kontrat Cuma günü %1.5 yükselişle kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.67 dolar primli kapandı.

Öte yandan Avrupalı güçler, uranyum konusunda 2015’teki belirlenen sınırları aşmamasını talep etti fakat yaptırımlar konusunda bir tehdit oluşturmadı. Bölgede hala gerilim mevcutken, İngiltere kuvvetlerinin Cebelitarık açıklarında İran petrolü tankeri taşıyan bir tankeri alıkoyması bu gerilimi tetikledi.

Petrol fiyatları bu haftaya yatay seyirle başlangıç yaptı ve bunda yatırımcıların jeopolitik riskleri ile ABD-Çin ticaret savaşının küresel ekonomiye olası etkileri arasında kalması etkili oldu. Brent petrolün varil fiyatı haftanın ilk işlem günü uluslararası piyasalarda 64,57 dolardan işlem görürken, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 57,46 dolardan alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum