Yatırım yapmaya başla!

Orionid Meteor Yağmuru: Gökyüzünde Görsel Şölen Vakti

Her yılın Ekim ayında gerçekleşen Orionid meteor yağmurunun vakti geldi çattı. İşte detaylar…
Orionid Meteor Yağmuru: Gökyüzünde Görsel Şölen Vakti

Sonsuz uzay boşluğunun içerisinde yıl boyunca pek çok olay gerçekleşmektedir. Bunların bir kısmının ise dünyamızdan çıplak gözle izlenmesi mümkün olup, muhteşem görüntülere sahne olmaktadır. Bu olaylar arasında en dikkat çekenlerden birisi ise Orinoid adlı meteor yağmuru olayıdır. Peki bu eşsiz doğa olayını izlemek için hangi şartlar gerekiyor?

Eğer gece uykusuz kalmayı göze alırsanız gökyüzünde muhteşem bir görsel şölen sizleri bekliyor. Ekim ayının ilk günlerinden itibaren gezegenimize ulaşan meteorların insanlar tarafından izleneceği tarih geldi çattı. Bu harika yıldız gösterisini 21-22 Ekim tarihleri arasında izlemeniz mümkün.

Meteor Yağmurunu İzlemek İçin Ne Gerekiyor?

Önümüzdeki günlerde yaşanacak olan meteor yağmurunu izlemek için herhangi bir gözlem aracı gerekmiyor. Orionid meteor yağmurunu izlemek için ihtiyacınız olan şeyleri özetleyecek olursak, açık bir hava ve ışıksız, karanlık bir mekan olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şunu belirtelim bu etkileyici doğa olayını izlemek isteyenler epey uykusuz kalacaklar. Uzmanlar meteor yağmurunun gece yarısı 1 ila 4 saatleri arasında gerçekleşeceğini belirtiyor.

Orionid Meteor Yağmuru Nasıl Gerçekleşiyor?

Gezegenimize girişi Ekim ayının ilk haftalarında başlayan ve 20-21 Ekim tarihleri arasında en net şekilde gözlemlenecek olan Orionid meteor yağmuru, doğa tutkunları tarafından merakla bekleniyordu.

Olayın nasıl gerçekleştiğine değinecek olursak Halley kuyruklu yıldızının sahip olduğu enkaz bulutu tarafından üretiliyor. Halley kuyruklu yıldızı daha önce 1986 yılında Dünya’mızın yakınından geçti ve Güneş etrafındaki turu 76 yılda tamamlıyor. Uzmanlar Halley’in Dünya’dan en yakın mesafeden geçeceği tarihi ise 2061 yılı olarak açıklıyor.

Meteor yağmurunun nasıl gerçekleştiğini anlatacak olursak, uzayda hareket eden gök cisimlerinden kopan küçük gök taşlarının Dünya atmosferi ile etkileşime girmesi olarak gösterebiliriz. Göktaşlarının atmosfer ile sürtünmesi sonucunda ortaya etkileyici görüntüler çıkmaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum