Paylaşım

Orhan Pamuk Dünyanın En Etkili 4. İsmi Oldu


 

12 Ekim 2006 tarihinde Time Dergisi tarafından Dünyanın En Etkili 100 ismi arasına adını yazdıran Türk yazar Orhan Pamuk'tan bir başarı daha geldi. Ünlü yazar şimdi de 2015 yılında dünyanın en etkili kanaat önderleri arasında 4. oldu.

Haberimiz; 2006 yılında Nobel Ödülü’nü alan, eserleri 60 dile çevrilen ve 100’ü aşkın ülkede yayınlanan, başarısı dünyanın her tarafında duyulan bir yazar ile ilgili. Yazmaya 1974 yılında başlayan Orhan Pamuk, edebiyat alanında birçok ödülün sahibi. Daha önceki yıllarda Time Dergisi tarafından Dünyanın En Etkili 100 kişisinden biri olarak seçilmişti. Ünlü yazar bu kez dünyanın en etkili kanaat önderleri arasına girmeyi başardı. Dünyaca ünlü Amerikan haber portalı Huffington Post’un yayınladığı habere göre Orhan Pamuk, Dünyanın En Etkili Kanaat Liderleri listesinde dördüncü oldu.

The World Post ve Zürih merkezli Gottlieb Duttweiler Enstitüsü tarafından hazırlanan, 2015 Ulusal Düşünce (Kanaat) Liderleri İndeksi listesi; internette global olarak yapılan sohbet haritalarının analizi çıkarılıp, burada en çok adı geçen isimlerden yola çıkılarak hazırlanıyor. İngilizcenin yanında Almanca, İspanyolca ve Çince konuşulan bölgelerdeki internet sohbetleri de analiz edilen bu çalışmadaki amaç ise tüm dünyayı sınırlar ötesi bir platformda buluşturmak.

Orhan Pamuk’un bu yıl internet ortamındaki bu sohbetlerde adının bu denli çok geçmesinin sebebi ise son dönemde çıkardığı bir kitabına bağlanıyor. “Kafamda Bir Tuhaflık” adlı romanı 42 dile çevrilerek; son üç ayda İtalya, İspanya ve Amerika’da yayımlandı.

Listede yer alan diğer isimlerden de bahsedecek olursak, birinci sırada Katolik dünyasının lideri Papa Francis yer alıyor. İkinci sırada ise neredeyse hepimizin okuduğu, tüm dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşan unutulmaz eser Simyacı romanının sahibi Paulo Coelho bulunuyor. Bu isimleri ise sırayla Muhammed Yunus, Orhan Pamuk, Edward Snowden, Umberto Eco, Richard Dawkins, Dalai Lama, Yo Yo Ma ve Al Gore takip ediyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın