Yatırım yapmaya başla!

ORGE, Sıfır Atık Kapsamında 1 Milyon TL’lik Hurda Geri Dönüşüm Geliri Hedefliyor

ORGE Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş.'nin CEO'su Gündüz, "Geri Dönüşüm Programı Kapsamı"nda 1 milyon TL'ye dayanan hurda geri dönüşüm geliri elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.
ORGE, Sıfır Atık Kapsamında 1 Milyon TL’lik Hurda Geri Dönüşüm Geliri Hedefliyor

Türkiye’nin önde gelen elektrik taahhüt şirketlerinden biri olarak bilinen ORGE Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş., kurulduğu günden bugüne kadar 4 milyon metrekare civarındaki kapalı alanın elektrik taahhüt işlemini üstlendi.

2012 yılında halka açılan ve günümüzde 600 kişiye iş imkanı sağlayan elektrik devi şirket, şimdilerde yeni bir proje ile adından söz ettiriyor. “Sıfır Atık Projesi” adlı söz konusu proje, hurda durumundaki 200 ton atığı Türkiye ekonomisine kazandırdı. ORGE böylelikle bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

ORGE Geri Dönüşüm Programı, 2015 yılında başladı ve günümüzde ciddi bir büyüklüğe geldi. Şirketin CEO’su Nevhan Gündüz, söz konusu bu program ile 200 ton atığın geri dönüşüm yöntemiyle ekonomiye katkı sağlamak üzere kullanıldığını aktardı.

Gündüz, şirketin geri dönüşüm faaliyetleri kapsamında 2019 yılı için hurda geri dönüşüm geliri tutarını 1 milyon TL seviyesinde belirlediklerini ifade etti.

Hurda Geri Dönüşüm Tutarı 1 Milyon TL'de BelirlendiSıfır atık anlayışı, az tüketim sonucunda az atık oluşturma yönündeki temel düşünceden oluşuyor. Türkiye’deki atıkların %90’lık kısmı depolama alanlarına giderken, yalnızca %10’luk kısmının geri dönüşüm tesislerine gittiği biliniyor.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) kapsamındaki çoğu ülke, ortalama %36 oranında atıklarını geri dönüşüm ve kompostlamaya yolluyor. %20’lik kısmı ise enerji geri kazanımı amacıyla yakılırken, %42’si ise depolanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yılın Haziran ayında uygulamaya konulan Sıfır Atık Projesi, Temmuz ayı itibarıyla detaylı bir yasal çerçeveye ulaştı.

ORGE, faaliyetlerini Sıfır Atık Projesi ile yürüttü ve önemli başarılara imza attı. Gündüz, şirketin proje kapsamındaki çalışmaları esnasında kablo, plastik boru ve kablo makarasından kaynaklı hurda atıklar oluştuğunu belirtti.

Faaliyetler Sıfır Atık Kapsamında YürütüldüAçıklamalarını sürdüren Gündüz, sektör ortalamalarına göre %4 ince çaplı kablolarda ve %2’ye kalın çaplı kablolardan kaynaklı hurda atığının oluştuğunu aktardı. Ardından, 2015’te başladıkları ORGE Geri Dönüşüm Programı ile kullanılamayacak durumdaki kabloların hurda kısmının geri kazanıldığını söyledi. Gündüz, ORGE olarak 2019 yılında şimdiye kadar yaklaşık 45 tonu kablo kaynaklı olmak üzere toplamda 81 tonu aşkın atığın geri dönüşüm yoluyla ekonomiye kazandırdıklarını duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum