Yatırım yapmaya başla!

Organize Sanayi Bölgelerinde Spekülatif Arsa Satışları Engellenecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB’lerde birçok alanda düzenlemeye gidilen yeni yönetmelikte yer alan maddeleri anlattı. Bu sayede gereksiz bürokrasinin azaltılması ve spekülatif arsa satışlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.
Organize Sanayi Bölgelerinde Spekülatif Arsa Satışları Engellenecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) arsa satış ve tahsislerinde yaşanan sorunların önüne geçecek düzenleme hakkında bilgilendirmede bulundu. Birçok ilde sanayici ve girişimcilerin OSB’lerle ilgili şikayetlerini dinlediklerini söyleyen Varank, yatırımcıların karşılaştığı sorunlara yönetmelik çerçevesinde el attıklarını ve birtakım düzenlemeler getirdiklerini belirtti. Söz konusu yönetmeliğin ise tüm sanayici ve paydaşların görüşlerinin alınarak hazırlandığını ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: OSB’ler, tahsis edilmemiş parsellerine ilişkin bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde herkesle paylaşacak.

Yatırımcıların arsa tahsis başvurularının 30 gün içinde neticelendirileceğini aktaran Bakan Varank, bu sayede spekülatif arsa tahsis ve satışlarının önüne geçileceğini dile getirdi. Keyfi davranışlara asla müsaade edilmeyeceğini, yatırımcının reddedilmesi durumunda 15 gün içerisinde gerekçeli kararın hem yatırımcıya hem de bakanlığa bildirileceğini anlattı. Organize sanayi bölgelerinin olağan veya olağanüstü genel kurullarının toplanması için çağrı yapılmaması durumunda nihai kararın bakanlık tarafından verileceğini bildirdi.

Yeni yönetmelik ile OSB’lerde atıklardan enerji üreten tesisler kurulabilecek.

Bu konuda yoruma açık maddelerin netleştirildiğini ve hangi durumlarda bu tesislerin kurulabileceğini belirten Mustafa Varank, sadeleştirilen ve kısaltılan yeni yönetmeliğin, OSB’lerin daha yatırım dostu üretim alanları haline gelmesinin önünü açtığını anlattı.

Buna göre; OSB’lerin olağan veya olağanüstü genel kurullarının toplanması için çağrı yapılma süreçleri yeniden düzenlendi. Genel kurul çağrısı yapılmadığı hallerde nihai kararın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verileceği bildirildi. Sanayi parsellerinde, ifraz şartları genişletilerek yapı ile ilgili esasların teknik ihtiyaçlara göre yeniden düzenlendiği ve daha şeffaf olduğu aktarıldı.

Yeni yönetmelik kapsamında düzenlenen bir başka konu ise yenilenebilir enerji tesisleri oldu.

OSB ve katılımcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak güneş ve rüzgardan elektrik enerjisi üreten tesisler açabileceği, bunların OSB tüzel kişiliğinin ortak donatı alanında yapılabileceği bildirildi. Bakan Varank’ın açıkladığı yönetmelik detaylarında dikkat çeken en önemli konu spekülatif davranışların önüne geçilmesi için atılan adımlar oldu. Buna göre; OSB’lerde arsa tahsislerine ilişkin parsellerin üretime geçme hızı artırıldı.

Tahsis süreçlerinde, yatırım daha da kolaylaştırılıp, tahsis edilmemiş parsellerine ilişkin bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde herkesle paylaşabilecek duruma getirildi. Arsa başvurularının 30 gün içinde netlik kazanacağı, yatırımcının reddetmesi durumunda 15 gün içinde gerekçeli kararın hem yatırımcıya hem de bakanlığa bildirileceği söylendi.

Diğer kurum ve kuruluşlardan teknik altyapı hizmeti alınabilmesi için parsel mülkiyet devri mümkün kılındı.

Düzenlemenin bu maddesi gereğince OSB hizmet aldığı sürece geçici olarak mülkiyeti dağıtım şirketine verebilecek, bu hizmeti sonlandırdığı zaman mülkiyeti tekrar OSB’nin geri alması sağlanacak. Arsa tahsis süreçlerinde katılımcının yapı ruhsatı ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma sürelerinde de değişikliğe gidildi. Düzenlemeye göre; yönetim kurulu, tahsis tarihinden itibaren 1 yıl olan yapı ruhsatı alma süresini 18 aya kadar, yapı ruhsatını aldığı tarihten itibaren 2 yıl olan işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma süresini ise 2 yıl daha uzatabilecek.

Söz konusu bölgelerdeki atık işleme tesislerinin kapasitelerinin tam kullanımı için OSB dışından da atık temin edebilecek. Bakan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan kredi kullanan OSB’lerin ihale süreçlerinde istenilen geçici teminat ile kesin teminat miktarlarında ise indirim yapıldığını açıkladı.

Yeni yönetmelik kapsamında ıslah OSB başvuru ve OSB tüzel kişiliği kazanma sürecinde oy birliği şartı kaldırıldı.

Bu alanda da son karar mercii Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olacak. Daha önceden yapı ruhsatını almış fakat belirtilen sürede işyeri açıp çalışma ruhsatını almamış olan firmalara bir şans daha sağlandı. Yapı ruhsatını alıp yatırıma başlamış fakat yatırımını tamamlayamamış sanayiciler arsa tahsisini kaybetmekle karşı karşıya kalmıştı.

Düzenleme sayesinde katılımcıların yatırımlarını tamamlayabilmesine de imkan getirilmiş oldu. Bakan Mustafa Varank’ın aktardığı düzenlemeler arasında son olarak bürokrasi konusu yer alıyor. Sanayi alanı olarak lekeli alanların OSB olarak değerlendirilmesi sürecinde gereksiz ve zaman kaybı yaratan bürokrasinin azaltılacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum