Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

OPPO Dikey Katlanabilir Telefon ve Sökülebilir Arka Kamera Üzerinde Çalışıyor

OPPO yenilikçi teknolojiler sunmak adına iki yeni patent alıyor.
OPPO Dikey Katlanabilir Telefon ve Sökülebilir Arka Kamera Üzerinde Çalışıyor

Akıllı telefon teknolojilerinde geçmiş yıllardan bu yana büyük değişimler yaşanıyor. Bu değişim yazılım ve donanım anlamında aralıksız sürüyor. Donanım tarafından yaşanan en büyük değişikliklerden birisi katlanabilir telefonlar oldu. Geçtiğimiz yıldan bu yana Samsung, Huawei ve Motorola gibi şirketler katlanabilir ekranlı telefonlar ile kullanıcıların karşısına çıktılar. Bu cihazlar iki şekilde tasarlandı.

Birincisi Galaxy Fold ve Mate X gibi yatay katlanan telefonlar oldu. Diğer yandan Motorola Razr ve Samsung’un Galaxy Z Flip modelleri ise dikey şekilde katlanıyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un önümüzdeki yıl içerisinde üç yeni katlanabilir telefon modeli daha sunması bekleniyor.

Son yıllarda Xiaomi, OPPO gibi Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinin de katlanabilir telefon üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor. Pazardaki hızlı yükselişi ile dikkat çeken OPPO, dikey şekilde katlanacak telefon için yeni bir patent aldı. Şirket ayrıca gelecekte yeni nesil telefonları için çıkarılabilir arka kamera modülü üzerinde çalışıyor.

OPPO’dan Katlanabilir Telefon Patenti

OPPO’dan Katlanabilir Telefon Patenti

Son dönemde ülkemizde de yeni nesil telefonları ile adından söz ettiren OPPO, katlanabilir telefon pazarına girmeye hazırlanıyor. Gelen son habere göre şirket Galaxy Z Flip ve Motorola Razr benzeri dikey katlanan telefon üzerinde çalışıyor. Teknoloji devinin bu cihaz için gerekli patenti aldığı ortaya çıktı. LetsGoDigital patent üzerinden telefonu görselleştirdi. OPPO’nun telefonunda kapak ekrana yer verilmeyeceği görülüyor.

Galaxy Z Flip’in dış tarafında ikinci bir ekran bulunuyor. OPPO’nun telefonunda gelen bildirimleri kontrol etmek ve arayanları görmek için katlanmış olan telefonu açmak gerektiğini söyleyebiliriz. Görselde dikkat çeken bir diğer nokta ise arka tarafta üçlü kamera kurulumuna yer verilmişş olması. Ancak patent dosyasında kamera ile ilgili bir bilgi yer almıyor.

OPPO’nun böyle bir patent almış olması kesin olarak telefonu üreteceği anlamına gelmiyor. Teknoloji şirketleri her yıl çok sayıda patent alıyor ancak bunların önemli bir bölümü için somut bir adım atılmıyor.

Çıkarılabilir Kamera Gelebilir

Çıkarılabilir Kamera Gelebilir

Çinli teknoloji devi akıllı telefon pazarında yepyeni bir özellik ile tüketicilerin karşısına çıkabilir. Üreticiler uzun zamandır modüler özelliklere sahip telefonlar üzerinde çalışmalar yürütüyor. Ortaya çıkan son patent OPPO’nun çıkarılabilir kamera modülü üzerinde yoğunlaştığını gösteriyor. Şirket şu an için bunu arka kamera için düşünüyor. Çıkarılabilir kameranın kendi piline sahip olacağı ve telefondan bağımsız olarak çalışacağı belirtiliyor .

Kameranın 90 derece ve 180 derece dönebilir özellikte olduğu görülüyor. Bu da çıkarılabilir kameranın hem ön hem de arka kamera olarak kullanılabileceğini gösteriyor. Kamera ile cihaz arasındaki bağlantı USB-C, NFC, Bluetooth ve Wi-Fi gibi teknolojilerden yararlanılacak. Bu sayede kullanıcılar telefonlarını değiştirmeden daha iyi bir kameraya sahip olabilecek.

Farklı kamera deneyimi arayışında olanlar için bu teknolojinin oldukça yararlı olacağını söyleyebiliriz. OPPO bu kamera modülü için patenti aldı ancak telefonun ne zaman geliştirileceği bilinmiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum