Yatırım yapmaya başla!

Oppo Akıllı Telefonlarının İşlemcilerini Üretmek için Harekete Geçti

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, kendi işlemcilerini geliştirmek için kolları sıvadı.
Oppo Akıllı Telefonlarının İşlemcilerini Üretmek için Harekete Geçti

Akıllı telefon pazarına her geçen gün yeni modeller katılıyor. Piyasada kullanıcılar için çok sayıda üretici mevcut. Son yıllarda özellikli Çinli akıllı telefon üreticilerinin hızla yükseldiğine tanık oluyoruz Huawei, Xiaomi, Vivo ve Oppo piyasaya sundukları modeller ile kullanıcıların ilgisini toplamayı başarıyor. Oppo geçtiğimiz yıl ülkemiz pazarına da giriş yaptı ve memnun edici satış rakamlarına ulaştı. Bilindiği üzere akıllı telefon üreticilerinin büyük bölümü işlemci desteğini farklı şirketler üzerinden tedarik ediyor.

Qualcomm, MediaTek gibi şirketlerin akıllı telefonlara işlemci desteği sağladığı biliniyor. Çin merkezli akıllı telefon Oppo da bu firmaların arasında yer alıyor. Teknoloji devinin bir süredir dışa bağımlılığını azaltmak adına kendi işlemcilerini geliştirmek istediği biliniyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Oppo’nun kendi işlemcilerini geliştireceği gündeme gelmişti. Aradan geçen zaman içerisinde şirketin harekete geçtiği görülüyor.

Oppo’da İşlemci Gelişmesi

Oppo’da İşlemci Gelişmesi

Gelen son haberler Oppo’nun işlemci üretimi için kolları sıvadığını gösteriyor. Daha önce şirketin yeni işlemcisini M1 adıyla çıkaracağı ortaya çıkmıştı. Bu ad ile teknoloji devinin Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nden gerekli sertifikayı aldığı biliniyor. Şirket çalışanlarına yeni bir not gönderdi ve işlemcisi ile ilgili Mariana Planı ifadesini kullandı. Proje ile Oppo’nun kendi işlemcilerini üretmek için harekete geçtiği resmen doğrulanmış oldu.

Oppo’nun bu planı hayata geçirmek adına sektörün önde gelen işlemci üreticisi Qualcomm yöneticilerinden Chan Yen’i bünyesine kattığı belirtiliyor. Yen geliştirilecek olan işlemcinin çip üretiminde görev alacak. Bazı iddialara göre bu sürece diğer Çinli akıllı telefon üreticilerinin de dahil olması söz konusu. Realme ve OnePlus gibi şirketlerin Oppo ile beraber işlemci üretiminde iş birliği yapacağı belirtiliyor.

Daha önce Çinli üreticinin CEO’su Chen Yongming, kendi işlemcilerini üretme planları olduğunu ve bunun gerçekleşmesi için 7 milyar dolar yatırım yapacaklarını söylemişti. Şirketin uzun süredir bu proje üzerinde çalıştığı ve artık süreçte sona yaklaşıldığı görülüyor. Günümüzde Apple, Samsung ve Huawei gibi şirketler kendi işlemcilerini üretiyorlar. Uzmanlar Oppo’nun bu planını gerçekleştirmesi halinde rekabette daha fazla söz sahibi olacağını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum