Yatırım yapmaya başla!

Oppo, 2020’nin İlk Çeyreğinde Çin Pazarına Damgasını Vurdu

Çin akıllı telefon pazarına yönelik paylaşılan bir rapor Oppo’nun büyük başarı elde ettiğini gösteriyor.
Oppo, 2020’nin İlk Çeyreğinde Çin Pazarına Damgasını Vurdu

Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası milyonlarca kişi tarafından satın alınıyor. Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi, Oppo ve Xiaomi gibi pek çok üretici en iyi modelleri geliştirerek birbirileri ile rekabet ediyor ve kullanıcılarına üst düzey bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Dünyanın en büyük ülkesi olan Çin’de akıllı telefon pazarı da hızla büyümeye devam ediyor. Ülkedeki akıllı telefon üreticileri de hem Çin’de hem de dünya genelindeki sevkiyat rakamları ile sektöre adeta yön veriyor.

Yapılan son araştırma yılın ilk çeyreği itibarıyla akıllı telefon üreticilerinin Çin pazarındaki son durumunu gözler önüne seriyor. Araştırma şirketi Trustdata tarafından hazırlanan bir raporun şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyduğu görülüyor. Son dönemde Türkiye’de de modelleri ilgi gören Oppo, yılın ilk çeyreğinde Çin pazarının lideri olarak karşımıza çıkıyor. Oranlara bakıldığında Oppo, Vivo ve Huawei arasında sıkı bir rekabetin olduğu görülüyor. İşte hazırlanan raporun ayrıntıları…

Çin Pazarında Son Durum

Çin Pazarında Son Durum

Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, son dönemde Reno 2 ve Find X2 modelleri ile dikkatleri üzerine topluyor. Bu durum ilk yılın ilk çeyrek verilerine de yansımış görünüyor. Rapora göre şirket kendi ülkesinde yüzde 21.4 pazar payına sahip durumda. Bu oran ile Oppo, Çin’deki diğer rakiplerini geride bırakmayı başardı. Raporda Oppo’yu yüzde 20.5 ile Vivo takip ediyor.

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Huawei ise bu listede yüzde 20.2 pay ile üçüncü sırada yer alıyor. Oppo ve Vivo’nun Çin’de Huawei gibi bir devi geride bırakması oldukça şaşırtıcı görünüyor. Listenin dördüncü sırasında ise yüzde 10.2 paya sahip olan Xiaomi yer alıyor. ABD’li teknoloji devi Apple ise Çin pazarında 5. sırada yer alarak dikkat çekiyor.

Uygun fiyatı iPhone 11 ve geçtiğimiz günlerde tanıtılan iPhone SE 202 ile Apple’ın önümüzdeki günlerde bu payını artıracağı tahmin ediliyor. Bir diğer akıllı telefon şirketi Honor, Huawei’nin bünyesi altında faaliyet gösteriyor. Her iki şirketin Çin pazarındaki payları toplandığında yüzde 29.9’a ulaşıyor. Bu açıdan bakıldığında Huawei ve Honor’un Çin’de lider olduğu görülüyor.

Salgın Çin Pazarını Vurdu

Salgın Çin Pazarını Vurdu

Raporda tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsünün de akıllı telefon pazarını olumsuz etkilediğine yer veriliyor. Trustdata’ya göre Çin akıllı telefon pazarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 38.9 oranında bir düşüş yaşandığı belirtiliyor. Sevkiyat rakamlarında ise 20.8 milyon adete varan bir gerileme söz konusu. Ocak ayı itibarıyla yüzde 42.9 oranında bir düşüş yaşandığına dikkat çeken yetkililer, salgın etkisiyle bu düşüşün devam edeceğini tahmin ediyor.

Ülkedeki haber kaynaklarına göre Çinli akıllı telefon üreticileri geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde 6.34 milyon cihaz satıldığını belirtiyor. Uzmanlar rakamları analiz ettiğinde geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasında büyük bir fark olduğunu ifade ediyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ülkede 20 milyonu aşkın akıllı telefon satışı gerçekleştirilmişti.

Kirin İşlemciler Fark Yaratıyor

Kirin İşlemciler Fark Yaratıyor

Çinli teknoloji devi Huawei ve sahibi olduğu Honor’un akıllı telefonlarının büyük bölümünde, şirketin kendi üretimi olan Kirin serisi işlemcilere yer veriliyor. İşlemci pazarında Qualcomm, Kirin, Exynos, MediTek gibi üreticiler son yıllarda sıkı bir rekabet içerisinde bulunuyor. Son yapılan bir Benchmark testinde Kirin serisi işlemciler rakiplerine oranla daha iyi bir performans ortaya koydu.

Yapay zeka odaklı yapılan son Benchmark testinde ilk 11 sırada Kirin serisi işlemciler yer alıyor.

 • Honor 30 Pro+ (Kirin 990 5G) – 105034 puan
 • Honor P40 (Kirin 990 5G) – 102065 puan
 • Honor Mate 30 Pro 5G (Kirin 990 5G) – 76206 puan
 • Honor V30 Pro 5G (Kirin 990 5G) – 76120 puan
 • Honor Mate 30 5G (Kirin 990 5G) – 75524 puan
 • Honor Mate 30 Pro (Kirin 990) – 75311 puan
 • Honor Mate 30 (Kirin 990) – 74895 puan
 • Huawei Nova 7 5G (Kirin 985) – 73866 puan
 • Honor 30 (Kirin 985) – 73679 puan
 • Honor Nova 7 Pro 5G (Kirin 985) – 72522 puan
 • Honor 30S 5G (Kirin 820) – 60843 puan

Mate 30’a güç geren Kirin 990 tahmin edileceği üzere sıralamada liderliği kimseye kaptırmıyor. Honor’un üst seviye modellerine de güç veren Kirin 990, 7nm fabrikasyon süreci ile geliştirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum