Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPET Cezasının İptalinin, Tüpraş Hisselerini Olumlu Etkilemesi Bekleniyor

Deniz Yatırım, OPET’e geçen yıl kesilen para cezasının iptali kararının Tüpraş hisselerini destekleyeceğini öngördü.
OPET Cezasının İptalinin, Tüpraş Hisselerini Olumlu Etkilemesi Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

OPET Petrolcülük A.Ş. dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda Rekabet Kurumu’na ödediği para cezasına yönelik kararı açıkladı. Mahkeme geçen yıl Rekabet Kurumu tarafından OPET’e kesilen para cezasının iptaline karar verdi.

Buna göre şirketin ödediği 325.449.093,45 TL, davanın açıldığı tarihten itibaren faiziyle birlikte iade edilecek. OPET davasındaki olumlu gelişmenin ardından gözler %40 hisse sahibi olan Tüpraş hisselerine çevrildi.

Tüpraş hisse senedi (TUPRS) fiyatı %0,20 artışla, 100,40 liradan işlem görüyor.
Tüpraş Hisseleri %0,20 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

Önceki kapanış seviyesi 100,2 lira olan Tüpraş hisseleri bu sabah 100,9 seviyesinden açıldı. Saat 10.35’te 101,2 lira ile seansın en yükseğini görüp, sonrasında düşüşe geçti.

Saat 11.55’te %0,20 değer kazancıyla, 100,40 liradan işlem görüyor. Haftalık kaybı %0,80 olan Tüpraş hisseleri için OPET kararını değerlendiren analistler, pozitif beklentilerini paylaştı.

Deniz Yatırım günlük analizinde, OPET’e verilen ceza iptalinin Tüpraş hisselerini sınırlı olumlu etkileyeceği belirtildi. Açıklamada, Tüpraş’ın OPET’i özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar olarak sınıflandırdığı söylendi.

Açıklamada “Tüpraş 2020 yılında özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımların payı olarak 29,6 milyon TL zarar kaydetmiştir. 2021 yılında hem söz konusu tutarın iadesi, hem de artan mobilite sonucunda OPET’in Tüpraş’ın sonuçlarına olumlu katkı yapması beklenebilir.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu