Yatırım yapmaya başla!

Opera’nın Mobil ve Masaüstünde Toplam Kullanıcı Sayısı 300 Milyona Ulaştı

Dahili VPN uygulaması ile dikkat çeken Opera’nın ulaştığı toplam kullanıcı sayısı açıklandı.
Opera’nın Mobil ve Masaüstünde Toplam Kullanıcı Sayısı 300 Milyona Ulaştı

Web tarayıcıları her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber masaüstü, iOS ve Android üzerinden tarayıcıların büyük bir kitle tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz. İnternet tarayıcıları arasında en yüksek pazar payına Google’ın sahibi olduğu Chrome olduğu biliniyor.

Son raporlar Chrome’un yüzde 65’i aşkın bir pazar payına sahip olduğunu gösteriyor. Diğer yandan Firefox, Opera ve Edge gibi alternatifleri kullanan oldukça yüksek bir kitlenin olduğu biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısını kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Çok eski bir geçmiş olan Opera tarayıcısı ilk olarak 1995 yılında kullanıcılara sunulmuştu.

Şirket tarafından yapılan açıklama ile ulaşılan son kullanıcı sayısının duyurusu yapıldı. Hem mobil hem de masaüstü tarafında Opera’nın kullanıcı sayısının toplamda 300 milyonu bulduğunun altı çizildi. Opera üzerinde bulundurduğu dahili VPN uygulaması ile rakiplerinden ayrılıyor. Tarayıcı Chrome ve Firefox’un gerisinde olsa da yüksek kullanıcı sayısı ile dikkat çekiyor.

Opera Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Opera Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Opera tarafından yapılan son açıklama tarayıcının mobil ve masaüstü platformlarda ulaştığı toplam kullanıcı sayısını gözler önüne serdi. Şirketin açıkladığı rakamlara göre Opera’nın kullanıcı sayısı toplamda 300 milyona ulaştı. Bu rakamın 68 milyonu masaüstü üzerinden gelirken, 232 milyon kişi ise mobil üzerinden sağlanıyor. Daha önce yapılan açıklamada bu sayı masaüstü için 40 milyon, mobil için 150 milyon olarak açıklanmıştı.

Firma açıklamasında “Gelişim yolumuza devam ettik ve kullanıcı tabanımız da büyümeye devam etti, ürünlerimiz ödüller kazandı ve kullanıcı oranlarımız yukarı yönlü gitmeye devam ediyor. Tüm olumlu geri dönüşlere minnettarız ve tarayıcı ekibinin 2019 yılında yaptıklarından dolayı gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi. Yapılan bir başka araştırma ise Opera’nın pazar payını ortaya koyuyor.

Kullanıcılar Birden Fazla Tarayıcı Tercih Ediyor

Kullanıcılar Birden Fazla Tarayıcı Tercih Ediyor

Netmarketshare araştırmasına göre Opera dünya genelinde en popüler 7. tarayıcı olarak karşımıza geliyor ve yüzde 1.46 pazar payına sahip. Mobilde ise Opera’nın pazar payı yüzde 0.46 olarak ölçülüyor. Opera Mini’nin pazar payının ise yüzde 0.85 olduğu belirtiliyor. Bu rakamlara bakıldığında Opera’nın açıkladığı 300 milyon kullanıcı sayısı rakamı düşündürücü oluyor.

Dünya genelindeki toplam bilgisayar sayısının 1.5 milyara yaklaştığı belirtilirken, Opera’nın açıkladığı 68 milyon rakamı yüzde 5 seviyelerinde bir pazar payına denk geliyor. Uzmanlar bu verilerden kullanıcıların birden fazla tarayıcı kullandığı sonucunu çıkarıyor. Diğer taraftan mobil tarayıcı pazarının ilk 4 sırasında Chrome, Safari, QQ ve Android tarayıcısı bulunuyor. Genel tabloya bakıldığında tarayıcıların mobil taraftaki kullanıcı sayılarının çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum