Paylaşım

OPEC ve Rusya İran Olmadan Petrol Üretimini Dondurulabilir mi?


 

OPEC ve Rusya arasında Katar’ın başkenti olan Doha’da gerçekleşecek olan ikinci petrol üretimini dondurma görüşmeleri öncesi Kuveyt’in OPEC temsilcisi Nawal al-Fezaia’dan önemli açıklamalar geldi. Fezaia, İran’a rağmen üretimin dondurulabileceğini iddia etti. Fezaia’nın açıklamaları ve ayrıntılar haberimizde;

Hatırlanacağı üzere Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya arasında 16 Şubat tarihinde Katar’ın başkenti olan Doha’da petrol fiyatlarına istikrar getirebilmek adına bir görüşme gerçekleşmişti. Taraflar toplantı sonrası açıklamalarında petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzerinde anlaştıklarını kamuoyuna açıklamışlardı. OPEC ve Rusya arasında üretimi dondurmak adına gerçekleşen toplantının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak ilerleyen günlerde üretici ülkeler arasında oluşan güvensizlik ortamında üretimi dondurmak adına resmi imzalar atılamamış ve anlaşma rafa kaldırılmıştı. İlerleyen süreçte ise petrol fiyatlarının son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına sıklıkla gerilemesi üretici ülkeleri bir hayli zora sokmuştu. Petrolün 30 doların altına gerilemesinin piyasalara olan etkisinin yer aldığı haberimize de buradan ulaşabilirsiniz. OPEC ve Rusya yaşanan bu gelişmelerin ardından yeniden bir araya gelme kararı aldılar. İkinci kez bir araya gelecek üretici ülkeler bu ay içerisinde yine Doha’da toplanacaklar.

Toplantı öncesi oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Hatırlanacağı üzere İran Ticaret ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Petrol Bakan Yardımcısı Amir Hossein Zamaninia bir açıklama gerçekleştirerek, İran’ın OPEC ve Rusya arasında görüşülen üretimi dondurma anlaşmasına katılmayacağını ifade etmişti. Zamaninia’nın açıklamalarının ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Yaşanan bu gelişmelerin ardından piyasalar ise istikrar görüşmelerinin sekteye uğrayacağı endişesiyle dalgalı bir seyir izliyor. Bugün Kuveyt tarafından konuyla ilgili olarak önemli açıklamalar geldi. Kuveyt’in OPEC sözcüsü olan Nawal al-Fezaia, OPEC ve Rusya arasında gerçekleşecek üretim dondurma görüşmesi ve İran’ın tavrıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Fezaia’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“OPEC ve Rusya İran’a rağmen üretimi donduracaktır!”

Fezaia yaptığı açıklamada, petrol üretici ülkelerin 17 Nisan tarihinde Doha’da yeniden bir araya geleceğini söyledi. Üretici ülkelerin toplantıda; üretimin dondurulması konusunda anlaşamaya varmaktan başka seçeneklerinin olmadığını belirten Fezaia, bunun nedeni olarak ise petrol fiyatlarının sürekli gerilemesini gösterdi. Petrol üretim seviyesinin dondurulmasının ardından ise petrol fiyatlarında net bir taban fiyatının oluşacağını belirten Fezaia, bu durumun belirli bir noktada istikrarı sağlayabileceğini dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise Fezaia, OPEC ve Rusya’nın İran’a rağmen petrol üretimini donduracağına inandığını belirterek; İran’ın üretimi artırmasının anlaşmaya kesinlikle zarar veremeyeceğini ifade etti. Bunun nedeni olarak ise Fezaia, İran’ın aşırı arz durumundaki piyasaya petrol satmakta zorlanacağını iddia etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın