Paylaşım

OPEC ve Rusya Arasında Kritik Toplantı Gerçekleşti!


 

OPEC’in üretim kotasını kaldırmasıyla birlikte iki yıldır sert düşüşler yaşayan petrole önlem almak amacıyla bugün Katar’da oldukça kritik bir toplantı gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen petrol üreticilerinin katıldığı toplantıda alınan kararlar ve tarafların açıklamaları haberimizde;

Uzun zamandır sıklıkla kulaktan kulağa dolaşan kritik petrol görüşmesi bugün gerçekleşti. Rusya, Venezuela, Suudi Arabistan ve Katar petrol arzı konusunda bugün bir araya geldi. Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelen Rusya Enerji Bakanı Novak, Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Naimi ve Katar Petrol Bakanı Muhammed bin Saleh-al Sada; petrol arzını 11 Ocak seviyesinde dondurma üzerinde el sıkıştılar. Taraflar arasında el sıkışılan petrol arzı konusunu ise denetlemek üzere oy birliğiyle Katar görevlendirildi.

Gerçekleştirilen bu kritik toplantının ardından Katar Petrol Bakanı El Sada ve Suudi Arabistan Petrol Bakanı Naimi önemli açıklamalarda bulundu. Tarafların gerçekleştirdiği kritik açıklamalar ise şu şekilde;

“Petrol arzının güvenliğini sağlamak için çalışıyoruz”

Katar Petrol Bakanı El Sada, gerçekleşen toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu. Düşük petrol fiyatlarının dünya için olumlu olmadığını belirten El Sada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve Rusya’nın başarılı bir toplantıyı gerçekleştirdiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise El Sada; petrol arzının güvenliğini sağlamak için çalıştıklarını belirterek, Petrol bakanlarının arzı 11 Ocak seviyesinde dondurma üzerinde anlaştığının altını çizdi. Bunun dünya için oldukça önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan El Sada, atılmış olan bu adımın piyasada istikrarı sağlayacağına inandıklarını ifade etti.

“Piyasa istikrarının sağlanması için atılacak adımları önümüzdeki birkaç ayda değerlendireceğiz”

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Naimi, gerçekleşen kritik görüşmenin ardından oldukça önemli açıklamalar yaptı. Naimi açıklamalarında, cari fiyatlardan kaynaklı arzın düşmekte olduğunun önemini vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Naimi, piyasada istikranın sağlanması için atılacak adımların önümüzdeki birkaç ayda değerlendirileceğini ve bu doğrultuda yeni gelişmelerin yaşanabileceğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Naimi; OPEC üyesi ve üyesi olmayan üreticilerin bu toplantıda alınan kararlara saygı göstermesi gerektiğini belirterek, bu kararların uygulamaya geçirmelerinin istikrarı getirebileceğini ifade etti.

“İran ve Irak petrol bakanları ile görüşeceğiz”

Taraflar arasında en son olarak Venezuela Petrol Bakanı Eulogio del Pino, toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu. Pino yaptığı değerlendirmede; bugün atılmış olan adımın piyasaya istikrarı getirmek adına oldukça önemli olduğunu belirterek, önümüzdeki süreçte bu kararın yansımalarının görüleceğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Pino, bugün toplantıda taraflar arasında alınan kararı anlatmak üzere yarın Tahran’da İran ve Irak petrol bakanlarıyla bir görüşmenin olacağını ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın