Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC, Bakanlar Kurulu Toplantısının Ardından Üretim Kısıntısını 1 Ay Uzatmaya Yönelebilir

Petrol talebindeki düşüşün önüne geçmek için üretim kısıntısına gitme kararı alan OPEC, programı 1 ay daha uzatmaya yakın görünüyor.
OPEC, Bakanlar Kurulu Toplantısının Ardından Üretim Kısıntısını 1 Ay Uzatmaya Yönelebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyanın ortak derdi haline gelen koronavirüs, özellikle petrol piyasasındaki fiyatlamaları ciddi oranda etkiledi. Mecburi kapanmalarla birlikte dünya genelinde petrole olan ihtiyaç neredeyse yok denecek kadar azalınca talepte sert düşüşler görülmüştü.

Talepteki sert erime ve devam eden üretim, ciddi oranda arz fazlası doğurunca petrol fiyatları tarihi düşükleri gördü. Dünyanın önde gelen petrol üreticileri çareyi kısıntıya gitmekte bulmuştu. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) 1 Mayıs’tan itibaren günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısına gitmesi bu durum için alınan en kapsamlı önlemlerden biriydi.

30 Haziran’a kadar sürdürülmesi planlanan söz konusu kısıntı uygulamasının geçtiğimiz günlerde 1 ay daha uzatılmasını talep eden Rusya’nın isteği doğrultusunda bir gelişme kaydedildi.

23 üye ülkeden oluşan OPEC’in bugün gerçekleştireceği bakanlar toplantısının ardından üretim kısıntısını Temmuz ayı sonuna kadar sürdürme kararına yönelmesi bekleniyor.

Yetkililerin katılacağı toplantı, video konferans yöntemi ile gerçekleştirilecek. Petroldeki arz – talep dengesizliğine ve oldukça zayıf olan talebe yönelik harekete geçen OPEC’in günlük 9,7 milyon varillik üretim kısıntısını kapsayan programı 1 ay daha uzatması kuvvetli bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Capital Economics’in Emtia Ekonomisti Samuel Burman, düşüncelerini şöyle aktardı;

Samuel Burman PetrolIrak ve Nijerya’da petrol üretim kotalarının dikkate alınmadığını söyleyen Burman, eğer söz konusu kısıntılar 1 ay daha uzatılırsa bu tarz ülkelere adaptasyon açısından önemli bir fırsat sağlanacağını belirtti.

Burman’ın normalde 30 Haziran’da sona erecek uygulamanın Temmuz sonuna kadar uzatılması halinde petrol fiyatlarında büyük bir hareketlilik olmayacağını düşünmesi dikkat çekti. Buna rağmen kendisi, anlaşmanın belirtilen günde bitirilmesinin ise Mayıs’ta toparlanan fiyatları bir miktar aşağı çekeceğini düşünüyor.

Norveç merkezli Rystad Energy Petrol Piyasası Araştırma Müdürü Bjornar Tonhaugen ise durum hakkında şöyle düşünüyor;

Tonhaugen Petrol Yorum

Öte yandan ABD petrol piyasasının önemli göstergelerinden biri olan petrol sondaj kule sayısı 12 haftadır içinde bulunduğu azalış trendini bugün de sürdürdü.
ABD Petrol Sondaj Kule
Kaynak: Investing

Baker Hughes tarafından yayımlanan haftalık verilere göre, 30 Mayıs – 5 Haziran’ı kapsayan haftadaki petrol sondaj kulesi sayısı haftalık bazda 16 adet azalarak 206’ya düştü. 12 haftadır art arda düşen sayı, bu süre içinde toplam 477 adet azalmaya işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu