Yatırım yapmaya başla!

OPEC, Trump Çağında Petrol Fiyatlarındaki Düşüşü Durdurabileceğini Kanıtlamakta Zorlanıyor

OPEC’in, Trump çağında petrol fiyatlarındaki düşüşü tersine çevirme gücü olduğunu göstermek için mücadele ettiği söylendi. İşte detaylar;
OPEC, Trump Çağında Petrol Fiyatlarındaki Düşüşü Durdurabileceğini Kanıtlamakta Zorlanıyor

RBC Capital Markets küresel emtia stratejisi başkanı olan Helima Croft, OPEC’in petrol fiyatlarındaki düşüşü tersine çevirme gücü olduğunu göstermek için yoğun baskı altında olduğunu söyledi.

Sonuçta Orta Doğu’nun egemen üretici grubu, kötüleşen küresel büyüme görünümünün ve ABD ile Çin arasındaki uzun süren ticaret anlaşmazlığının ortasında ham petrol piyasalarına destek vermek için zorlanmıştı.

Özellikle de petrol tüccarlarının Trump’tan gelecek bit tweete karşı sürekli alarmda oldukları bir zamanda OPEC’in piyasalardaki etkisi gerçekten sorgulanmaktaydı.

Trump Tweetleri Petrol Etkiliyor Helima Croft da “OPEC fiziksel piyasayı temizlemenin, Trump çağındaki stratejisinin nihai etkinliği konusunda şüpheciliğin üstesinden gelmekten daha kolay olduğunu kanıtlayabilir. OPEC’in yükü, Beyaz Saray’ın politikası tarafından yönlendirilen fiyat düşüşlerini durdurmak için hala uygun araçlara sahip olduğunu göstermektir.” dedi. İran ve Venezuela’daki arz kısıtlamaları ve istemsiz kayıplar, OPEC’in küresel petrol piyasası havuzundaki payını yıllar içinde en düşük seviyeye göndermişti.

Bu arada ABD, son on yılda dünyanın en büyük petrol üreticisi olmak için petrol üretimini iki katından fazla artırdı.

ABD Son 10 Yıl Üretim ArtırdıABD shale endüstrisi o kadar hızlı bir şekilde büyüdü ki küresel petrol piyasasını arz ile kaplayarak talep kaygılarını azaltmak için OPEC liderliğindeki çabaları bastırmakla tehdit ediyordu. JP Morgan’da Avrupa, Ortadoğu ve Afrika gaz ve petrol araştırma başkanı da bu yılın başlarında, önümüzdeki yıllarda petrol fiyatlarındaki kademeli bir düşüşün OPEC’in pazar payının bir kısmını ABD’den geri istemesine yol açabileceğini söylemişti.

Petrol analisti Stephen Brennock da Çarşamba günkü bir notunda, duyarlılığın zayıf makro ortamdan etkilendiğini ve talep tarafındaki endişelerin piyasayı yönettiğini belirtti.

Duyarlılık Zayıf makro Ortam Etkileniyor Dolayısıyla Brent’in varil başına 60 dolar seviyelerine bağlı kalmaya devam edeceğini öngördü. Diğer taraftan RBC Capital Markets analistleri OPEC ve OPEC dışı partnerlerin gelecek hafta Abu Dabi’deki toplantılarına işaret ederek grubun piyasayı yeniden dengeleme ve daha sağlam bir temelde fiyat alma konusundaki taahhüdünü teyit edeceğini dile getirdi.

Ayrıca şu ifadeleri dikkat çekti: “Üretimi kısıtlamaya devam etmenin ötesinde OPEC için mücadelenin, ticaret savaşıyla tüketilen ve Başkan Trump’tan gelecek tweetler için hazırlanan bir piyasada, petrolün yön dinamiklerini değiştirme yeteneğini hala elinde bulundurduğunu göstermesi olduğunu düşünüyoruz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum