Yatırım yapmaya başla!

Aralık’ta Yapılacak OPEC Toplantısında En Büyük Üreticilerden Kısıntı Talebi Gelmeyecek

Petrol fiyatları ticaret anlaşmasındaki belirsizlikle dalgalı seyrederken, analistler gelecek ay Viyana’da yapılacak toplantıda en büyük üreticilerin, üretimde kesintiye gitmek istemeyeceğini düşünüyor.
Aralık’ta Yapılacak OPEC Toplantısında En Büyük Üreticilerden Kısıntı Talebi Gelmeyecek

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları önümüzdeki ay Viyana’da yapılacak toplantıda üretim kısıntısı konusunu ele alacak. 5-6 Aralık’taki toplantıya küresel arzın yarısını temsil eden en büyük üreticiler katılacak. İlgili kaynaklardan alınan bilgiye göre bakanların üretim kesintisi konusunda daha farklı senaryolar üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi.

OPEC ve ortaklarının Aralık ayındaki Viyana toplantısında daha fazla üretim kısıntısı talep etmeyeceği bekleniyor.

OPEC Kesinti KararıYapılan tahminler OPEC ve en büyük müttefiklerinin büyük olasılıkla şu anki üretim hedefini koruyacağı ve yeni bir kesintiye gitmek istemeyeceği yönünde. Öte yandan Commerzbank AG, Rystad Energy AS ve Morgan Stanley’den gelen yorumlar petrolde daha fazla üretim kısıntısı yapmanın daha doğru olacağı yönünde.

Üretimde çok fazla artış olmasının ve arzın küresel talebin önüne geçmesinin fiyatları baskılayacağı düşünülüyor. Fiyatlar zaten ABD ile Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret anlaşmazlığının talepte olumsuz etki yaratmasıyla düşüş eğilimli hareket ediyor. Şu anda Nisan ayında gördüğü zirvenin %15 altına gerilemiş durumda.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, iki ülke arasındaki anlaşma ihtimalinin Trump’ın kısmi anlaşmayı Aralık’a erteleyebileceğini belirtmesiyle yeniden havada kaldığını söyledi. Bu belirsizliğin ise petrolde küresel talep görünümünde belirsizlik yarattığını ekledi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ticari ham petrol stokları 26 Ekim-1 Kasım haftasında 7,9 milyon varil arttı.

ABD StoklarıÜlkedeki ham petrol stokları 7,9 milyon varile denk gelen %1,8’lik artışla 446,8 milyon varile ulaştı. Bir önceki hafta 5,7 milyon artan stokların bu hafta 1,5 milyon varil artması bekleniyordu. Ancak açıklanan rakamları beklentinin çok üzerinde gerçekleşti.

Ticari olmayan stratejik ham petrol stokları 0,7 milyon varil azalarak 641 milyona geriledi. Ülkedeki benzin stokları söz konusu dönemde %1,3’e denk gelen 2,8 milyon varilli düşüşle 217,2’ye geriledi.

ABD’de ham petrol ithalatı bir önceki haftanın rakamları ile kıyaslandığında günlük 620 bin varil azalarak 6 milyon varile, ihracatı ise 956 bin varil azalarak 2,3 milyona indi. 26 Ekim-1 Kasım haftasında ülkedeki günlük üretim ortalama 12,6 milyon varil oldu.

ABD-Çin gelişmeleriyle sabah saatlerinde düşüş gösteren fiyatlar, hafif dengeye kavuşmuş durumda.

Petrol FiyatlarıABD Başkanı Donald Trump Çin ile yapılan kısmi anlaşmanın birinci aşamasını imzalamak için Aralık ayına kadar bekleyebileceğini söyledi. Her iki taraftan da vergilerin düşürüleceğine dair sözler gelirken, Trump’ın bu açıklaması bir kez daha belirsizlik ortamının doğmasına yol açtı.

Ham Petrol Fiyatlarını Öğrenmek için Tıklayın 

Fiyatlar ticaret anlaşmasının ileri bir tarihe erteleneceği beklentisinin talep görünümünde olumsuzluk yaratacağı düşüncesiyle geriledi. Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), varil başına 56,27 dolara kadar indi. TSİ 15:10’da 57,01 dolardan işlem görüyor. Gün içi en düşük 61,65 doları gören Ocak vadeli Brent petrolü ise şu dakikalarda 62,39 dolara çıkmış durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum