Yatırım yapmaya başla!

OPEC ve Rusya Daha Derin Petrol Üretim Kesintileri Hedefliyor

Edinilen bilgilere göre OPEC ve Rusya daha derin petrol üretim kesintileri uygulamayı hedefliyor.
OPEC ve Rusya Daha Derin Petrol Üretim Kesintileri Hedefliyor

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bazılarının enerji bakanları, edinilen bilgilere göre bugün daha derin üretim kesintisi onaylamaya çalışacak. Sonuçta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortaklarının Viyana’daki toplantılarında, petrol üretim politikalarının bir sonraki aşamasına karar verilecek.

CNBC ve Reuters’ın kaynaklarına göre Suudi Arabistan tarafından yönlendirilen 4 üyeli grup, Perşembe günü üretimi 2020 yılının sonuna kadar günde 500 bin varil daha kesmek için prensipte anlaştı. Bu seviyenin, genel beklentilerden çok daha yüksek olması dikkat çekti.

Beklenenden daha derin üretim kesintileri olacağı yönünde spekülasyonunun ortasında petrol fiyatlarında yükseliş görüldü.

Beklenenden Derin Üretim Kesinti OPEC Yükseliş OPEC’in şu anda petrol fiyatlarını desteklemek amacıyla Rusya dahil olmak üzere OPEC üyesi olmayan müttefiklerin onayını isteyeceği de biliniyor. Bununla birlikte, Brent tipi ham petrol Nisan ayına göre yüzde 15 daha düşük seyrederken, WTI aynı dönemde neredeyse yüzde 12 azaldı. OPEC üyelerinin ön toplantısının Perşembe günü bir anlaşma sağlayıp sağlamadığı belli değildi.

Grup, akşama kadar süren tartışmalı toplantı sonrasında geleneksel basın toplantısını iptal ettiğini açıkladı.

OPEC Perşembe Geleneksel Basın Toplantısı İptal Etti OPEC+ Cuma günü toplanmaya hazırlanırken kaynaklar CNBC’ye enerji ittifakının hala çözülmesi gereken birçok sorunu olduğunu söyledi. OPEC yıl başından bu yana üretimi 1.2 milyon varil
azaltmış, Mart 2020’ye kadar süren mevcut anlaşma Ocak 2017’de başlayan bir önceki üretim kesintisinin yerini almıştı.

Enerji ittifakı, fazlalık nedeniyle 2014 yılının ortasında küresel petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından harekete geçmeye teşvik edilmiş ancak anlaşmanın bir parçası olmayan ABD üretimi katlanarak artmıştı. Enerji Bilgi Yönetim İdaresi’ne göre (Energy Information Administration) ABD 2019’da günlük 12.3 milyon varile ulaşan üretimiyle dünyanın en büyük petrol üreticisi. 2018’de günde 11 milyon varile kadar üretim yapan ABD, şu anda Suudi Arabistan ve Rusya’dan daha fazla petrol üretiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum