Yatırım yapmaya başla!

OPEC+ Petrol Fiyatlarını Desteklemek için Arz Kesintilerini Uzatmayı Kabul Etti

Petrol fiyatlarının desteklenmesi için yapılan arz kesintilerinin uzatılma kararı, OPEC+ tarafından da kabul edildi.
OPEC+ Petrol Fiyatlarını Desteklemek için Arz Kesintilerini Uzatmayı Kabul Etti

Avusturya’nın başkenti olan Viyana’da dün gerçekleşen OPEC toplantısında, fiyatları desteklemek amacıyla yapılan arz kesinti anlaşmasının 9 aya kadar uzatılmasına karar verildi. OPEC üyesi olmadığı halde arz kesintisine uyan Rusya gibi ülkelerden oluşan OPEC+ da arz kesintilerini uzatmayı kabul etti.

Rusya ve diğer dokuz OPEC üyesi olmayan üreticiler, zayıflayan küresel ekonominin ortasında petrol fiyatlarını destekleme kararı aldılar.

Rusya Petrol Fiyatlarını DestekleyecekDüşen talebin de dikkate alınarak başlatılan arz kesintileri, petrol fiyatlarını artırmak için tasarlanan bir politika olarak görülüyor. Dün OPEC’in arz kesintilerini 9 ay daha sürdürme kararı almasına, bugün OPEC+ olarak tanımlanan enerji ittifakı da dahil oldu.

Dünyanın en güçlü petrol üreten ülkelerinden gelen enerji bakanlarının küresel pazara akan ham petrol miktarını kısıtlama anlaşması yaptıkları 24 saaten kısa bir süre sonra geldi. OPEC, üretim kesintilerini dün 20 Mart’a kadar uzatacak bir anlaşmaya vardı. Orta Doğu egemenliğindeki üretici grubu, Viyana’daki beş saatlik görüşme sonrasında farklılıklarının üstesinden gelebildi.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, öğleden sonraki işlemlerde yüzde 0,4 oranında ekside 64,82 dolar seviyesinde bulunuyor.

Brent Petrolü Yüzde 0,4 DüştüOPEC ile OPEC+ olarak adlandırılan enerji ittifakı, 2017 yılından beri petrol üretimini azaltıyor. Politika, fiyatların Rusya ve Suudi Arabistan’ın önünde dünyanın en büyük üreticisi haline dönüşen ABD’den gelen üretim ortasında kaymasını önlemek için tasarlandı. Kesintiler günde yaklaşık 1,2 milyon varil olarak belirlendi.

Salı günü yapılan OPEC dışı toplantı öncesinde, Suudi Enerji Bakanı Khalid Al Falih, OPEC+ anlaşmasına %100 güvendiğini söyledi. ABD, OPEC üyesi değildir ve tedarik aşamasına katılmamaktadır. Washington, Riyad’dan Tahran’a nükleer programı üzerindeki yeni yaptırımlar uygulandıktan sonra İran’dan yapılan düşük ihracatı telafi etmek için daha fazla petrol talebinde bulundu. Ancak ABD son yıllarda petrol üretimini artırdı.

ABD’nin, İran’a yaptırım uyguladıktan sonra petrol talebinde bulunarak ve kendi üretimini artırarak niyetini belli ettiği söyleniyor.

ABD Niyetini Belli EttiABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın daha fazla petrol tedarik etmeye ve pompa fiyatlarının düşürülmesine yardım etmeye çağırdıktan sonra uzun süredir OPEC liderliğindeki tedarik kesintilerinden rahatsız oluyor.

Brent ham petrolü, Beyaz Saray’ın OPEC üyelerine İran ve Venezüela’ya yaptıkları ihracatı azaltma yolundaki ekonomik yaptırımları sıkılaştırmasından sonra bu yıl şu ana kadar yüzde 25’ten fazla tırmandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum