Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC: Piyasa Koşulları Yakından Değerlendirilemeye Devam Edilecek

OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesi 52’nci Toplantısı'nda piyasa koşullarının yakından değerlendirilmeye devam edeceği vurgulandı. Detaylar haberde...
OPEC: Piyasa Koşulları Yakından Değerlendirilemeye Devam Edilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) 52’nci Toplantısı bugün video konferans yolu ile gerçekleşti. OPEC’in resmi sitesinden toplantıya yönelik açıklama yapıldı.

Buna göre JMMC’nin, Kasım ve Aralık 2023 aylarına ait ham petrol üretim verilerini incelediği kaydedildi. OPEC ve OPEC dışı ülkeler için İşbirliği Bildirgesi’nin (DoC) yüksek düzeyde uygun olduğu aktarıldı.

Komite tarafından, 4 Haziran 2023’te düzenlenen 35’inci ONOMM’da kararlaştırılan üretim ayarlamalarının, bazı katılımcı OPEC ve katılımcı OPEC dışı ülkeler tarafından Nisan 2023’te duyurulan ek gönüllü üretim ayarlamalarının izleneceği aktarıldı.

Ayrıca daha sonra yapılan düzenlemelerin uygunluğunun izleneceği aktarıldı.

Komitenin piyasa koşullarını yakından değerlendirmeye devam edeceği bildirildi. OPEC ve OPEC dışı ülkelerin piyasa gelişmelerini ele alma konusundaki istekli olduğu ve herhangi bir zamanda ek önlemler almaya hazır oldukları kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nin 53’üncü toplantısının 3 Nisan 2024’te yapılmasının planlandığı bildirildi.

Ham petrol fiyatını incelendiğimizde aylık bazda yüzde 7,26 değer kazandığı görüldü. Geçen yıl kapanışı 71,33 dolardan yapan ham petrol, 76,17 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede petrol fiyatlarının, ABD ve İran arasında bir çatışma çıkması durumunda artması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.