Yatırım yapmaya başla!

OPEC Petrol Üretimi Mayıs’ta 5 Yılın En Düşük Seviyesine İndi

OPEC'in Mayıs ayındaki petrol üretimi, 5 yılın en düşük seviyesine işaret ederken, gruptan uyarılar geldi.
OPEC Petrol Üretimi Mayıs’ta 5 Yılın En Düşük Seviyesine İndi

OPEC’ten gelen petrol üretimi Mayıs ayında düşerken, grup ABD ile Çin ticaret gerilimlerinin daha yavaş ekonomik büyüme ve zayıf yakıt talebine yol açabileceği konusunda uyardı. OPEC’in aylık raporunda belirtilen bağımsız kaynaklara göre; 14 uluslu üretici kulübünden elde edilen üretim, geçen ay günde 236 bin varil geriledi.

OPEC, Mayıs ayında günde 236 bin varil daha az üretim gerçekleştirerek, üretimini günlük 29,88 milyon varile indirdi.

OPEC Üretimi Günlük 236 Bin Varil AzaldıOPEC, 2014 yılının Haziran ayından bu yana ilk kez günde 30 milyon varilden daha az üretim gerçekleştirdi. Üretimdeki düşüş, OPEC’in çıktıyı düşürmek için altı aylık bir anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağını düşünüyor olmasıyla geldi. Aylık raporda OPEC, önümüzdeki haftalarda Rusya diğer petrol ihracatçı ülkelerle bir araya geldiğinde ekonomik görünümü dikkatle değerlendireceğini belirtti.

OPEC, “Bu yılın ilk yarısı boyunca devam eden küresel ticaret gerilimleri tırmandı, şiddetlenme tehdidi oluştu ve birçok kilit bölgede jeopolitik risk kaldı. Bu, küresel ekonomik faaliyetlerde bir yavaşlama ve her iki de bir önceki yıla kıyasla küresel petrol talebinde daha zayıf bir büyümeyle sonuçlandı,” dedi.

OPEC, yılın ilk yarısında hakim olan ticari anlaşmazlıklara bağlı olarak petrole olan talebi de ele aldı.

Ticari Anlaşmazlıkların Talebe EtkisiKüresel ekonominin 2019 yılının ikinci yarısında, büyük ölçüde ticari anlaşmazlıklara bağlı olarak, petrol talebinde belirsizlik yaratması nedeniyle baskı altında kalmasını beklediğini dile getirdi.

Grup, şimdi küresel petrol talebinin 2019 yılında günlük 1,14 milyon varil artış göstererek beklentilerin biraz altında kalacağını tahmin ediyor. OPEC, grup dışındaki üreticilerin üretimi bu yıl günlük 2,14 milyon varil baz puan artırmalarını bekliyor. Bu yüzden arz artışı talep artışını sağlayabilir.

Yumuşama gösteren talep ile ilgili endişeler, petrol fiyatlarının beş ayın en düşük seviyelerinde gezmesine neden oldu.

Petrol 5 Ayın En DüşüğündeBuna karşın ham petrol vadeli işlemleri, Umman Körfezi’nde iki tankere düzenlenen saldırı raporlarının ardından bugün yaklaşık yüzde 3 oranında artış gösterdi. OPEC’in üretim kesintileri ve tedarik aksamaları piyasaya destek vermeye devam ediyor. Rusya ve diğer üreticilerle birlikte OPEC, piyasada günlük 1,2 milyon varil tutarında kalmaya çalışıyor.

Ham Petrol Fiyatlarını Takip Etmek için Tıklayın!

Mayıs ayında OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan’ın üretimi, günlük 76 bin varil gerileyerek günlük 9,69 milyon varil seviyesine geriledi. Krallık, günlük 10,31 milyon varil kotasının çok altında gönüllü olarak kalmaya devam ediyor.

Petrol tedariki her ikisi de ABD’nin enerji yaptırımları tarafından hedeflenen İran ve Venezuela’da da düşmeye devam etti.

İran ve Venezuela Petrol Üretimiİran’da üretim günlük 227 bin varil azalarak günlük 2,37 milyon varile indi. Venezuela’nın üretimi ise günlük 35 bin varil azalarak günlük 741 bin varile geriledi.

Afrika’nın en büyük üreticisi olan Nijerya’da üretim günlük 92 bin varil düşüş ile günlük 1,73 milyon varil olarak gerçekleşti. Irak ve Angola’daki kayıpların ise hafifçe telafi edildiği gözlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum