Yatırım yapmaya başla!

OPEC’in Petrol Üretimi Mart’ta 4 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Suudilerin üretimi düşürmesiyle birlikte OPEC'in petrol üretimi Mart ayında dört yılın en düşük seviyesine geriledi.
OPEC’in Petrol Üretimi Mart’ta 4 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

OPEC’ten gelen petrol arzı, Mart ayında yarım milyon varil düştü. Suudi Arabistan üretimi düşürmeye devam ederken, Venezuela’daki ekonomik kriz nedeniyle üretim dört yılın en düşük seviyesine işaret etti. Aylık üretim düşüşü, küresel petrol talebinin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor.

Üretimdeki düşüş, OPEC’in 14 üyesinden 4’ünün toplam aylık üretiminden daha büyük bir seviyede gerçekleşti.

OPEC Üretimi 4 Üyenin Toplam Üretiminden Fazla DüştüÜretici grup petrol üretimini, Rusya ve üye olmayan diğer ülkelerle birlikte 2018 yılının sonunda ham fiyatlardaki çöküşün ardından Haziran ayında günde 1,2 milyon varilde tutmaya çalışıyor. OPEC+ ittifakı tarafından yapılan üretim kesintileri, petrol piyasasındaki aşırı boşalmayı ve fiyatları artırmayı hedefliyor.

Grubun aylık raporunda yer alan bağımsız kaynaklara göre; OPEC’in üretimi Mart ayında günlük 534.000 varile düşüşle günlük 30,02 milyon varile geriledi. Bu yıl, grubun arzı günlük 1,5 milyon varilden düştü ve uluslararası Brent tipi ham petrol fiyatlarının yüzde 30 daha yüksek olmasına yardımcı oldu.

OPEC üretimi 2015 yılının Şubat yında en düşük seviyedeydi ve günlük 29,97 milyon varil üretim söz konusuydu.

OPEC 2015'te Günlük 29,97 Varil ÜretimAncak üyelikte o zamandan bu yana birkaç kez değişim yaşandı. Mart ayındaki düşüşün büyük bir kısmı Suudi Arabistan’ın agresif bir şekilde üretimi kısma arzusundan kaynaklandı.

Mart ayında Suudiler piyasadan günlük 324.000 varil daha çıkardılar ve bu rakam, üretimi günlük 9,8 milyon varilin altına çekti. Enerji Bakanı Khalid Al Falih ise günlük 10 milyon varilin çok altında bir üretim sözü vermişti.

Suudi üretimi Mart ayında, Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan günlük 11,1 milyon varilden 1,3 milyon varil azaldı.

Suudi Arabistan Üretimi 1,1 Milyon Varil AzaldıKrallık bu düşüşü, OPEC üyesi İran’a yapılan ABD yaptırımlarını dengelemek için gerçekleştirdi. Venezuela üretimindeki terminal düşüş, OPEC+’ın dünya petrol arzını azaltmasına yardımcı olmaya devam ediyor. Petrol operasyonlarını kesintiye uğratan bir dizi karartmanın ardından Venezuela’nın üretimi Mart ayında günlük 732.000 varilden 289.000’e geriledi.

Yıllardır süren bir ekonomik krizde halihazırda karışmış olan Venezuela, şu anda ABD’nin devlete ait petrol devi PDVSA’ya karşı yaptırımları ve sosyalist lider Nicolas Madura ile muhalefet figürü Juan Guaido arasındaki siyasi durgunlukla mücadele ediyor.

Bir sonraki en büyük düşüş ise Mart ayında üretimi günlük 126.000 varil düşen ve 4,5 milyon varilin üzerinde üreten Irak’tan geldi.

Irak Üretimi 126.000 Varil AzaldıBu seviye ise OPEC’in en büyük ikinci üreticisinin, bu yıl ilk kez üretim sınırına uygun bir şekilde hareket ettiğini gösterdi. Düşüşler Libra tarafından da dengelenirken, üretimi günlük 196.000 varil azalma ile yaklaşık 1,1 milyon varil düzeyinde gerçekleşti.

Libya’nın petrol üretimi çoğunlukla huzursuzluk yüzden dalganırken, bir generali birliğini Birleşmiş Milletler tarafından tanınan bir hükümetin merkezi olan Trablus’a gönderdikten sonra kaynaklarını artırmaya başladı.

OPEC+ ittifak üyeleri petrol politikasını görüşmek üzere Haziran ayında toplanacaklar ve kesintileri uzatmayı konuşacaklar.

OPEC+ ile Toplantı Haziran'daSuudi Arabistan üretim kesintilerinin 2019’un ikinci yarısına kadar devam etmesi taraftarıyken, Rusya bir uzatma yapmayı reddetti. Bu yılki petrol fiyatları rallisi Donald Trump’ı, “üretimi artır ve fiyatları düşür” çağrısına teşvik etti. Üretici grup ise Trump’ın uyarılarını şimdiye kadar görmezden geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum