Yatırım yapmaya başla!

İran’ın Suudi Arabistan’ı Baskılamasıyla OPEC’in Petrol Üretimi Kasım’da Düştü

15 OPEC ülkesinden gelen petrol üretimi Kasım ayında düşerek günlük 33 milyon varilin altında kaldı. Suudi Arabistan’ın üretimi tüm zamanların en yükseğine çıkarken artış İran’daki düşüşle baskılandı.
İran’ın Suudi Arabistan’ı Baskılamasıyla OPEC’in Petrol Üretimi Kasım’da Düştü

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün günlük ham petrol üretimi, Kasım ayında 11 bin varil azalarak 32 milyon 965 bin varil seviyesine düştü. Çünkü Suudi Arabistan üretimindeki tüm zamanların en yüksek seviyesi, İran arzındaki keskin düşüşle baskılandı.

Grubun Kasım ayı verilerine ilişkin en son raporu, 15 üyeli örgütün Rusya dahil olmak üzere 10 ihracatçı ülke ile piyasadaki 1.2 milyon varil petrolün kaldırılması için anlaşmasından günler sonra geldi. Kaldı ki OPEC tek başına günlük 800 bin varil petrol kesintisi yapacaktı.

Söz konusu karar, petrol piyasasının önümüzdeki yıl arz fazlası yaşayacağı endişeleri nedeniyle petrol fiyatlarının Ekim ayından bu yana düşüş göstermesinden sonra alınmıştı.

OPEC'in Petrol Üretimi Kasım'da DüştüYavaşlayan ekonomik büyüme ve anahtar petrol tüketicisi ülkelerdeki finansal baskılar da 2019’daki enerji talebiyle ilgili endişeleri artırıyordu. İşte bu noktada OPEC’in raporunda; “Yıla sağlıklı bir başlangıç yaptıktan sonra, 2018’deki dünya ekonomisi büyüme trendlerinde yükselen bir uyuşmazlıkla işaretlendi” ifadelerine yer verdiği bildirildi.

Ayrıca yükselen ticaret gerilimleri, parasal sıkılaştırma ve jeopolitik zorlukların, 2019’daki aşağı yönlü etkiyi daha da artıran ekonomik riskler arasında olduğu söylendi.

OPEC Kasım Ayı Raporu Bağımsız kaynaklara göre OPEC aylık raporunda üretimin 11 bin varil azalarak 32.965 varil olduğu bildirildi. Yalnızca Suudi Arabistan’ın üretimini 377 bin varil artırarak 11 milyon varile çıkardığı bilgisi de vurgulandı. Suudiler tarafından doğrudan sağlanan rakamlar da krallığın günde yaklaşık 11.1 milyon varil petrol ürettiğini gösterdi.

Rakamların önümüzdeki iki ay içinde düşürüleceği keza Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih’in üretimin Ocak’ta 10.2 milyon varile düşeceğini öngördüğü aktarıldı.

 Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih Ocak Üretim DüşecekÖte yandan, Kasım ayında Suudi Arabistan’dan gelen artışın, 5 Kasım’da yürürlüğe giren ABD yaptırımlarıyla boğuşan İran üretimindeki 380 bin varil kesintiyle silindiği dile getirildi. Nitekim geçen ay İran üretimi, Ocak 2016’dan bu yana ilk kez 3 milyon varil seviyesinin altına gerilemişti. Raporda Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’in de Kasım ayında üretim artışı sağladığı ama bu artışların da Irak, Gabon, Libya, Nijerya ve Venezuela’daki düşüşlerle baskılandığı kaydedildi. Geri kalan OPEC üyelerinse üretimde ortalama olarak sabit kaldığı öğrenildi.

Son dört rapordur düşürmesine rağmen bu kez 2019’daki küresel petrol talebi artışını 1.29 milyon varil seviyesinde değiştirmediği kaydedildi.

OPEC 2019 Küresel Petrol Talep Artışı 1.29 Milyon 2018’de OPEC dünyanın petrol iştahının günlük 1.5 milyon varil büyüdüğünü tahmin ediyordu. Grup 2019’da OPEC dışı üretim büyümesi öngörüsünü 80.000 bpd düşürdü.Yine de OPEC, ABD, Brezilya, Rusya ve Birleşik Krallık’taki artışın etkisiyle gelecek yıl OPEC dışı ülkelerden gelen petrol arzının 2.16 milyon varil artacağını öngördü. Arzdaki artışın talepteki artışı geçmesiyle birlikte OPEC, gelecek yıl 31.4 milyon bpd, yani bu yıldan 1 milyon bpd daha az pompalamayı planladığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum