Yatırım yapmaya başla!

OPEC Petrol Üretim Kısıntısı Anlaşmasını Uzatacak Gibi Görünüyor!

OPEC ile müttefiklerinin Viyana’da yapacağı toplantı öncesinde, en önemli ülkeler üretimi azaltmak için bir anlaşmanın uzatılmasının muhtemel olduğuna işaret ediyor.
OPEC Petrol Üretim Kısıntısı Anlaşmasını Uzatacak Gibi Görünüyor!

OPEC ile müttefiklerinin Viyana’da yapacağı toplantı öncesinde, buradaki en önemli petrol üreticileri, üretimi azaltmak için bir anlaşmanın uzatılmasının muhtemel olduğuna işaret ediyor.

Avusturya başkentinde gazetecilere konuşan Birleşik Arap Emirlikleri Enerji ve Sanayi Bakanı Suhail al Mazrouei, geçen yılın Aralık ayında imzalanan günlük 1,2 milyon varil üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılmasının muhtemelen gerekli olacağını söyledi.

Mayıs ayındaki OPEC ve müttefiklerinin petrol piyasalarını dengelemek için yaptığı işin yetersiz olduğu yönündeki yorumlarına işaret edem Suhail al Mazrouei, piyasanın durumun uzatma gerektirdiğini savundu.

Suhail al Mazrouei Petrol Üretim Kısıntısı Uzatma Gerekiyor “Rakamlara baktık, o zamandan beri çok fazla değiştiklerini sanmıyorum” diyen Birleşik Arap Emirlikleri Enerji ve Sanayi Bakanı Suhail al Mazrouei’nin sözleri, Putin’in açıklamalarının üzerine geldi. Nitekim Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta sonu yaptığı açıklamada Rusya’nın petrol üretimi anlaşmasını 6 ila 9 ay uzatmak için Suudi Arabistan’la anlaşmaya vardığını duyurdu. Japonya’daki G-20 Zirvesi’nde Muhammed bin Selman ile görüşen Putin; “Hem Rusya hem de Suudi Arabistan olarak uzatmayı destekleyeceğiz” dedi.

Ayrıca uzatma söz konusu olduğunda bunun 6 mı yoksa 9 ay mı olacağına karar vermediklerini, belki 9 ay olabileceğini dile getirdi.

Putin Suudi Arabistan Birlikte Kısıntı Karar Verdik Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih de Pazar günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın büyük olasılıkla dokuz ay uzatılacağını ve daha derin bir kesintiye gerek olmadığını söyledi. Öte yandan Suhail al Mazrouei, uzatma kararının OPEC ve müttefiklerinin toplantısı yerine G-20’de potansiyel olarak karar verilmiş olması hakkındaki soruya; “OPEC her ülkenin bir kararı veto edebileceği bir organizasyondur, bu yüzden her oyun önemi vardır” dedi.

Bu arada OPEC üyelerinin 1 Temmuz’da Viyana’da toplanacakları, 2 Temmuz’da ise Rusya gibi OPEC üyesi olmayan ülkelerle birlikte toplantı yapılacağı bildirildi.

OPEC Viyana Toplantı Öncesi Kısıntı KararıTüm bunların yanı sıra OPEC üyesi İran ise kartel üyeleri arasında birlik için çağrıda bulundu. İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, resmi haber servisi Shana’nın belirttiğine göre şöyle açıklama yaptı: “İran, OPEC üyesi olmayan ülkelerle iş birliğini destekliyor ancak bazı OPEC üyeleri, İran gibi diğer üyelere karşı düşmanca davrandıkları sürece, OPEC’in OPEC üyesi olmayan ülkelerle olan anlaşmaları anlamsız ve iş birliğine yer yok.”

Gelişmelerle alakalı görüş bildiren IMA Asia’dan Richard Martin; “İran’ın oyunu, Avrupa’da olabildiğince çok arkadaş edinmeye çalışmak ve eğer askeri bir olay veya tedarikte tıkanma meydana gelirse, Avrupalı arkadaşlarını çok çabuk kaybedecek” dedi. İlaveten İran’ın yapabileceği en iyi şeyin ABD’de Donald Trump yerine başka bir başkanı beklemek olduğunu ve şu anda Trump’ın üzerinde anlaşma yapması için bir baskı olmadığını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum