Yatırım yapmaya başla!

OPEC Petrol Kısıntısının Uzatılmasında Anlaşmaya Vardı!

OPEC üyesi ülkeler Viyana'da yapılan olağan toplantıda, petrol üretim kısıntısının uzatılması konusunda uzlaşı sağladı. Detaylar haberimizde...
OPEC Petrol Kısıntısının Uzatılmasında Anlaşmaya Vardı!

OPEC, Viyana’da düzenlenen 173. Olağan Toplantı sonuçları açıklandı. Toplantıda, petrol fiyatlarının artmasını sağlamak amacıyla alınan üretim kısıntısı kararının uzatılması konusunda mutabakata varıldı. Kritik toplantı öncesinde Brent petrol varil başına 64,05 dolar, Batı Teksas türü ham petrol ise 57,45 dolardan işlem görüyordu.

Yetkililerden, OPEC’in petrolde arz kısıntısının 2018 yılının sonuna kadar uzatılacağı bilgisi geldi.

Viyana’da gerçekleşen toplantıya OPEC üyesi 14 ülkenin petrol bakanları katıldı. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid el Falih, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, dünya piyasasındaki durumu göz önünde bulundurarak, üretim kısıntısının uzatılmasını talep edeceklerini belirtti.

Halid el Falih, petrol piyasasından memnun olduklarını ancak üretim kısıntısı kararının 9 ay daha uzatılması gerektiğini ifade etti. Söz konusu kararın doğruluğunu anlatan el Falih OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkelerin işbirliği sayesinde bu kararı aldıklarını dile getirdi.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, üretim kısıntısının 9 ay yerine 6 ay uzatılması gerektiğini söyledi.

İran Petrol Bakanı, üretim kısıntısına 2018’in Mart ayına kadar devam edilmesi konusunda karar aldıklarını ancak 9 ay gibi bir süreliğine uzatmaya gidildiğini söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Mohamed el Mazrouei ise hedeflerinin petrol fiyatlarının artması değil bu piyasada istikrarın sağlanması olduğunu belirtti.

Rusya ve İran, ürün karşılığı petrol anlaşması kapsamında ilk teslimatlara başladı.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, İran’da 1 milyon varillik petrolün başka ülkelere satıldığını söyledi. Petrol karşılığında İran, Rusya’dan pompa ve kompresör teçhizatları, gaz türbinleri, metal, boru, buğday, ahşap ve ahşap ürünleri, deri ve tekstil endüstrisi için makine ve teçhizat ürünleri alıyor. Enerji Bakanı Novak; “Petrol teslimatı Rusya yerine başka ülkelere yapılıyor. Rusya burada işletmeci konumunda. Söz konusu petrol satışından elde edilen gelirin yarısı İran’ın Rusya’dan alacağı ürünlere karşılık ödeniyor.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum