Yatırım yapmaya başla!

OPEC Verileri Petrolde Daha Fazla Üretim Kısıntısına İşaret Ediyor

OPEC tarafından derlenen veriler petrol piyasasının yeniden dengeye kavuşması için daha fazla üretim kısıntısı yapılması gerektiğini ortaya koydu.
OPEC Verileri Petrolde Daha Fazla Üretim Kısıntısına İşaret Ediyor

OPEC ve ortaklarının Viyana’da yaptığı toplantı sonrasında piyasayı yeniden dengeye kavuşturmak için petrol üretiminin günlük 1,2 milyon varil azaltılmasına karar verilmişti. İran’ın üretim kısıntısı kararından muaf tutulma talebi ile kilitlenme noktasına gelen görüşmeler bir hayli zor geçti.

OPEC ve ortaklarının aldığı kısıntı kararı piyasanın 2019 yılında dengelenmesini amaçlıyor ancak uzmanlar yapılan anlaşma kapsamından daha fazla üretim kısıntısına ihtiyaç olabileceğini belirtiyor.

OPEC ve diğer üretici ülkelerin 2019 yılının ilk altı ayında, günlük petrol üretimini 1,2 milyon varil azaltmasına karar verilmişti.

Eğer bu kısıntıya uyulursa küresel petrol arz ve talebinin dengeye ulaşması amaçlanıyor. Fakat ABD’nin güçlü bir şekilde artan kaya petrolü üretiminin gelecek yılın son çeyreğinde yeni bir arz fazlasını önlemek için üretim kısıntısı miktarını iki katına çıkarma ihtiyacı doğurabileceği değerlendiriliyor.

Rystad Energy AS danışmanları, anlaşmaya göre yapılacak olan üretim kısıntılarının petrol fiyatlarında acil bir toparlanmaya yeterli gelmeyeceğini söyledi.

OPEC raporu dünya piyasalarının 2019 yılının ikinci yarısında yeniden aşırı arz fazlasının yaşanacağına işaret ediyor.

OPEC’in Viyana’da bulunan araştırma bölümü tarafından her ay hazırlanan raporunda küresel petrol arz ve talebinin çok az değiştirdiği gözlendi. OPEC raporu önemli kısmı ABD kaya petrolü üreticilerinden gelen OPEC dışı üretimin gelecek yıl günlük 1,29 milyon varil olan küresel petrol talebinin üstüne çıkarak 2,16 milyon varil olacağını gösterdi.

Raporda yer alan 2019 yılının ilk yarısında tahmin edilen küresel arz fazlası günlük 1,28 milyon varil olurken, Viyana’da yapılan anlaşma kapsamındaki 1,2 milyon varillik kısıntıya çok yakın olduğu görüldü. Ancak önümüzdeki yıl yeni bir arz fazlası olması halinde üretim kısıntılarının daha da genişletilmesi gerektiği yorumlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum