Yatırım yapmaya başla!

OPEC Toplantısında Günlük Üretimin 1 – 1,5 Milyon Varil Azaltılması Bekleniyor

Suudi bakandan gelen açıklamalar sonrası yükselişini durduran petrol fiyatları, yarın yapılacak OPEC toplantısına odaklandı. Piyasalar bu toplantıdan günlük üretimin 1 – 1,5 milyon varil azaltılması kararının çıkmasını bekliyor.
OPEC Toplantısında Günlük Üretimin 1 – 1,5 Milyon Varil Azaltılması Bekleniyor

Son haftalardaki sert düşüşünü G20 Zirvesi sonrası sonlandıran ve ani bir yükseliş yakalayan petrol fiyatları, yarın yapılacak olan OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) toplantısına odaklandı. Fiyatlar OPEC öncesi düşüşe geçerken, uzmanlar toplantıdan çıkacak olası sonuçları değerlendirmeye başladı. Buna göre yarın, OPEC ve dışı bazı ülkelerin üretim kısıntısını müzakere etmek üzere bir araya geleceği toplantıda, günlük petrol üretiminin 1 – 1,5 milyon varil azaltılması bekleniyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, OPEC ve ortaklarının aşırı arz durumundaki piyasaya istikrar kazandırmak için çaba gösterilmesi konusunda anlaşmaya varıp varmayacağı konusunda net bir şey söylemek için erken olduğunu belirtti. Petrol fiyatları gelen açıklama sonrası düşüşe geçti.

Petrol fiyatları Haziran ayından bu yana en büyük iki günlük yükselişini gerçekleştirdikten sonra geri çekildi.

OPEC ve ortaklarının üretimi azaltması konusunda doğan beklenti petrol fiyatlarını aşağı çekti. TSİ 13:00’te Brent petrol varil başına 61,55 dolar, ham petrol ise 52,75 dolardan işlem görüyor. Fiyatlarda son haftalarda yaşanan sert düşüşlerin ardından OPEC ve dışı ülkeler üretim kısıntısını konuşmak için yarın Viyana’da toplanacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 Zirvesi’nin ardından yaptığı açıklamada; petrol üretim kısıntısı anlaşmasını 2019 yılına uzatmak için Suudi Arabistan ile anlaşmaya vardıklarını fakat hacimler hakkında tam kararın alınmadığını bildirdi. Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Fatih ise küresel petrol üretiminde yeni bir ayarlamanın yapılması, ancak bunun için tüm üreticilerin katılım sağlaması gerektiğini söyledi.

Petrol fiyatlarının baskı altında olduğunu belirten Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, piyasanın fiyatları kısa sürede istikrara kavuşturacak bir mekanizmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

OPEC plus kapsamında varılacak yeni bir anlaşmanın daha esnek olması gerektiğini söyleyen Grivach, petrol fiyatlarının anlaşılan seviyenin altında inmesi halinde üretimin kısılmasının, üzerine çıkması halinde ise üretimin artırılması gerektiğini ifade etti.

SEB Bankası Emtia Piyasaları Baş Analisti Bjarne Schieldrop, piyasaların günlük 1,3 milyon varillik kısıntıya ihtiyacı olduğunu, toplantı sonucunda mutlaka bir karara varılacağını ve toplantı sonrasındaki sürecin dikkatle izlenmesi gerektiğini dile getirdi. Bunun yanında yapılan anlaşma ile petrol stoklarının 2019 yılında artmamasının sağlanacağını ve fiyatların çok düşük seviyelere inmeyeceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum