Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC Genel Sekreteri: Üyelik için 4 Ülkeyle Görüşülüyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Genel Sekreteri Heysem el-Gays, gruba katılmaları için dört ülkeyle istişarelerin sürdüğünü açıkladı. Detaylar haberde;
OPEC Genel Sekreteri: Üyelik için 4 Ülkeyle Görüşülüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Heysem el-Gays, yaptığı açıklamada birliğin genişlemesine dair dört ülke yönetimi ile görüşmelerin halihazırda devam ettiğini ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri resmi haber ajansı WAM’a açıklamada bulunan isim, yapılan görüşmelerin OPEC’e güç katacağını düşündüğünü söyledi.

Malezya, Azerbaycan, Brunei ve Meksika ile Görüşülüyor

Heysem el-Gays, birliğe üye olmaları konusunda halihazırda Malezya, Azerbaycan, Brunei ve Meksika ile görüşmelerin gerçekleşmekte olduğunu bildirdi.

OPEC’e henüz üyeliği olmayan yeni ülkeler ile gerçekleştirilen istişarelerin, birliğin uyumuna ve güçlenmesine katkı sağladığına vurgu yaptı.

Genel Sekreter, OPEC’in sınırlı sayıdaki ülkenin üyeliğini hedeflemediğini, petrol piyasaları ve istikrarını koruma konusunda kendisiyle aynı stratejik yönelime sahip ülkeleri hedeflediğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Gays’tan Ortak Hedef Vurgusu

Malezya, Azerbaycan, Brunei ve Meksika’nın altı yıldan bu yana OPEC’le dayanışma içinde olduğunu belirten Gays, bu ülkelerin her birinin petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için ortak hedefe sahip olduğuna dikkat çekti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ile Rusya’nın da aralarında bulunduğu OPEC dışı bazı üretici ülkeler 2016 yılında Cezayir’de OPEC+ grubunu kurmuştu.

13 üye ülkeden oluşan OPEC’in en büyük üreticisi konumunda ise günlük 11 milyon varil üretim kapasitesine sahip Suudi Arabistan bulunuyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.