Yatırım yapmaya başla!

OPEC Gelişmesi ve İlişkilerin Resmileştirilmesi Sonucunda Petrol 80 $’a Yükselebilir

Bugün düşükte seyreden ham petrol üzerinde OPEC ve ilişkiler gündemi sonucunda fiyatlamalar yukarı yönde hareket edebilir.
OPEC Gelişmesi ve İlişkilerin Resmileştirilmesi Sonucunda Petrol 80 $’a Yükselebilir

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) yetkilileri tarafındaki görüşe göre, karteli dönüştürecek bir ittifakta Suudi Arabistan ve İran Körfezi müttefikleri, Rusya’nın liderliğini yaptığı 10 uluslu bir grupla küresel petrol pazarını yönetmeye çalışmak için resmi bir ortaklığa destek vermekte. Bu doğrultuda bir ittifakın petrol fiyatlarına dayanma kabiliyeti, ABD tarafında Başkan Trump’ın gelecek yıl yapılacak Başkanlık seçimlerinden önce ABD’li tüketiciler için benzin fiyatlarını düşürme hedefine ters düşebilir.

Ancak nihayetinde gelişen ABD petrol endüstrisine fayda da sağlayabilir ve ülkenin enerji bağımsızlığını artırabilir. OPEC’in pazar etkisini azaltan ABD menşeli arz kuruluşları, son zamanlardaki zayıflayan fiyatlar üzerinde de etkin rol oynamıştı. OPEC’in önerisi, bazı eski Sovyet Cumhuriyetlerini ve Meksika dahil diğer ülkeleri içeren OPEC üyeleri ile Moskova liderliğindeki grup arasındaki gevşek birliği resmileştirmesi düşünülüyor. İki grup, üretimi azaltmak için bir anlaşma üzerinde ortak karara vardıkları Aralık ayında da dahil olmak üzere son yıllarda birlikte çalışmaktaydı.

Karteldeki yetkililere göre İran ve diğer üreticiler, birliğe Suudi Arabistan ve Rusya’nın hâkim olabileceğinden korkan sıkı bir ortaklığa karşı çıkıyorlar. (Riyad ve Moskova dünyanın en büyük iki petrol ihracatçısı konumunda. Rusya Enerji Bakanlığı sözcüsü tarafında talep edilen yorum teklifi reddedilmişti.) Yetkililer, OPEC üyeleri ve Rusya liderliğindeki grubun teklifi 18 Şubat haftasında Viyana’da görüşmeyi planlıyor. Bakanlar her iki grubun temsilcilerinin bir araya geldiğinde son bir anlaşma üzerinde anlaşmayı umuyorlar.

Resmileşecek İlişki Petrol Fiyatlarını Yükseltebilir

Ham Petrol Olası Gelişmeler ile 80 $'a YükselebilirSuudi-Rusya işbirliğinin herhangi bir şekilde resmileştirilmesi, petrol fiyatlarının şu anki varil başına 60 dolar seviyesi üzerine çıkmasına kaynak görülebilir. (Örneğin, Suudi’nin dengeli bir bütçesi, varil başına 80 doların üzerinde petrol fiyatları gerektiriyor.) Böyle bir hamle muhtemelen Washington ile gerginliği artıracak ve OPEC ile müttefiklerini petrol fiyatlarını artırmaya yönelik hamleleri hızlı bir şekilde eleştiren Başkan Trump’ı öfkelendirecektir.

Rusya, Batı rakiplerini rahatsız edecek hareketleri sık sergilese de, ne kadar ileri gidebileceklerini belirten bir sınırın mevcut olduğu bilinmekte. Rus üreticiler, işlerini engelleyen geçmiş üretim kesintilerinden memnun değillerdi. Ülke, ABD’li iş ortaklarından ve sermayelerinden daha fazla izole edilme riskini almaktan kaçınmak istiyor.

Ek olarak petrol üretimi, dünyanın her yerinden özellikle de ABD’den, büyük fiyat artışlarına yol açarak tüketicilere zarar verebilecek bir ittifakın çok güçlü olduğu zaten dikkat çeken bir ayrıntı idi. Aralık ayında, Rusya’nın liderliğindeki 14 kişilik OPEC ve 10 müttefiki, üretimi bir günde 1.2 milyon varil azaltarak aşırı küresel bir ham pazarın üstesinden gelmek için yeni bir anlaşmaya varmıştı.

Kurulacak İttifak ve Yetkililerin Bakışı

Kurulması Düşünülen İttifak ve Yetkililer TarafıGruplar gelecekteki işbirliklerinin niteliği hakkında son bir karar vererek, 2016 yılının sonlarında, petrol fiyatlarının iki yıllık bir çöküşten sonra toparlanmasına yardımcı olmak için işbirliği yapmıştı. Bu gelişme Rusya’nın kartel ile on yıllardır ilk katı ittifakı olarak kaydedilmişti.

OPEC yetkililerine göre teklif kapsamında OPEC, üretim konusunda anlaşmaya varmak ve Rusya liderliğindeki grupla uygulamayı izlemek için düzenli toplantılar gerçekleştirecek. OPEC yetkililerinden birinin mevcut taslak belgeye göre ittifakın üç yıla kadar dayanabileceğini söyledi.

Yetkililer, katılımcıların farklılıkları ortadan kaldırması gerektiğini söyledi. İlk kartel yetkilisi, bütün tarafların petrol fiyatlarının anlaşmadan düşebileceği gibi bazı düzenlemeler üzerinde anlaşmaya varmalarının muhtemel olduğunu belirtti. Yetkililer, tüccarların OPEC’in kaynakları verimli bir şekilde dengelemek için Rusya ile koordine etmesi gerektiğini düşünüyor.

Bakan Ülkelere Seslenmişti

Abu Dabi Enerji Konferansı'nda Bakan'ın ÇağrısıBirleşik Arap Emirlikleri tarafındaki teklifin şekillenmesinde kilit rol oynayan Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei, uzun vadeli bir anlaşmanın hala engellerle karşı karşıya olduğunu dile getirirken, Bakan geçen ay Abu Dabi Enerji Konferansında petrol konusunda “Bazı ülkelerin Dışişleri Bakanlığı’ndan onay alması, diğerlerinin ise parlamentoya götürmesi gerekiyor.” demişti.

OPEC yetkililerine göre ABD ‘nin yaptırımları altında olan İran, OPEC üyesi olmayanlarla ilişkilerin mümkün olduğunca gevşek kalmasını istiyor. İslam Cumhuriyeti, derinleşen herhangi bir ortaklığın Rusya ile Suudi Arabistan, Tahran’ın bölgesel düşmanı ve Trump yönetiminin kilit bir müttefiki arasındaki otoriter bir ittifakın önünü açacağından korkuyor. İran’ın, iki ayda bir Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki beş üreticiyi bir araya getiren sıkı toplantılara son verilmesi çağrısında bulunduğu söyleniyor.

Tahran, OPEC’teki diğer yetkililere göre 14 OPEC üyesinden oluşan koalisyonu ve Rusya’nın liderliğindeki 10 ülkeden oluşan koalisyonu tek seferliğine bir araya getirmek istiyor. OPEC üyesi olmayan koalisyon üyesi olan Umman, ülkedeki bir petrol yetkilisine göre Rusya liderliğindeki grubu içeren toplantı sayısını da azaltmak istiyor.

Reddedilen Teklif ve Öneri

İlişkilere Dair Reddedilen Hareketler ve ÖnerilerSuudi Arabistan önceki önerisi uyarınca, Rusya’yı tam üye olarak entegre eden tamamen yeni bir kuruluşun kurulmasını savundu. OPEC yetkililerine göre, şimdi feshedilmiş teklifte Prens Muhammed Bin Salman, Bakan Khalid al Falih aracılığıyla Haziran ayında Viyana merkezli yeni bir kartel önerdi.

Yapının OPEC’in mevcut Birleşmiş Milletler tarzı, her bir üyenin üretiminin boyutuna bakılmaksızın kararlar hakkında oy kullanma yetkisine sahip, eşitlikçi bir sistemi sona erdirebileceği düşünülmekte. Bunun yerine, yeni örgüt Suudi Arabistan ve Rusya üzerinde büyük bir güç verebilir.

OPEC yetkilileri Suudi önerisini aldıktan sonra, Rusya’nın enerji bakanı Alexander Novak’ın OPEC’e verdiği demeçte, kararın kontrolün dışında olduğunu ve Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Kremlin’e yaptığı incelemeyi artırdığını söyledi. Aralık ayı sonunda, Moskova Suudi teklifini resmen reddetmişti. Rus devlet TV RT’i’de 29 Aralık’ta yapılan açıklamada, “OPEC gibi resmi bir organizasyon olmayacak” ifadesi önemle takip edilmişti. Karar için ek bürokrasi ve antitröst riskleri olasılığını öne sürülmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum