Yatırım yapmaya başla!

Kaya Petrolü Üreticileri, Hızlı Bir Yavaşlama Yaşayacakları Konusunda Endişeli

OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, kaya petrolü üreticilerinin, hızlı bir yavaşlama yaşayacakları konusunda endişeli olduğunu söyledi.
Kaya Petrolü Üreticileri, Hızlı Bir Yavaşlama Yaşayacakları Konusunda Endişeli

OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, fiyatların düşük talep ortamında düşmesini önlemek için mücadele eden 14 üyeli ham petrol üreticisi kuruluş için zorlu bir yıl olmasına rağmen, ABD’nin kaya petrolü üretimini artırma konusunda endişeli olmadığını söyledi.

Barkindo’ya; ABD kaya petrolünün, enerji piyasası üzerindeki yıkıcı etkisi ve bol miktarda emtianın OPEC’in fiyatları yeni yıla artırma çabalarını patlayıp patlatmayacağı soruldu. Barkindo ise kaya petrolünde beklemede olan bir yavaşlama olduğunu dile getirdi. Üreticilerin ise bundan büyük endişe duyduklarını belirtti.

Barkindo, yıllık Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı’nda, “Burada ADIPEC’te özellikle kaya petrolü havzalarında bir dizi üreticiyle konuşurken, yavaşlamanın neredeyse hızlı bir yavaşlatma seviyesine gelmekte olduğuna dair artan bir endişe var. Ve rakamlar göstermeye başlıyor. Onlar operatörler, yatırım yapanlar ve bize karşı karşıya oldukları çeşitli zorlukların, düşündüğümüzden daha iyimser olduğumuzu söylediler,” ifadelerini kullandı.

ABD’yi geçen yıl dünyanın en büyük enerji üreticisi olma yolunda tutan ve OPEC ağırlıklı piyasa üzerindeki etki seviyesini tehdit eden bir ürün olan kaya petrolü, 2020’de yavaşlayabilir.

Petrol hizmetleri şirketi Baker Hughes’a göre; ABD petrol sondaj kulesi sayısı, Ekim sonunda yüzde 2 düşüşle iki buçuk yılın en düşük seviyesi olan 700’e geriledi. Yatırımcılar sondaj şirketlerinden uzaklaşırken, kârsız büyüme için daha fazla para harcamak istemeyen endüstri sermaye geri çekilmesiyle karşı karşıya.

IHS Markit tarafından yayınlanan bir raporda, 2020’de ABD’nin toplam üretim büyümesinin günlük 440.000 varile düşeceği ve 2021 yılına kadar düz bir seyir izleyeceği öngörüldü.

Arz Kesintilerinin Devamlılığı Merak Ediliyor

Arz Kesintilerinin Devamlılığı Merak EdiliyorWest Texas Intermediate, varil başına 55 dolar civarında tutunurken, uluslararası gösterge Brent ham petrolü aylarda 57 ila 65 dolar arasında seyretti. Bu, milyonlarca üretim varilinin esas olarak piyasadaki başlıca üreticiler Venezuela ve İran’dan, İran Körfezi’ndeki ciddi jeopolitik gerilimden ve Eylül’de Suudi Arabistan’daki kritik petrol saldırısına rağmen gerçekleşti.

Bu noktada, OPEC Genel Sekreteri Barkindo, mevcut piyasa zorluklarını kabul etti, ancak her zamanki iyimserliğini korudu.

Barkindo, “Normal bir dünyada faaliyet göstermiyoruz. Sürekli olarak ortaya çıkan yeni karmaşıklıklara sahibiz. Dünya, istikrarlı bir sürdürülebilirliği sağlamak için birlikte çalışmaya karar veren OPEC ve OPEC üyesi olmayanlara ihtiyacı var,” dedi.

Haziran ayında örgüt ve Rusya’nın liderliğindeki OPEC üyesi olmayan ortaklar, 2020 yılının Mart ayına kadar depresif fiyatlarla yer almak için günde 1,2 milyon varil üretim kesintisi yapmayı kabul etti.

OPEC’in 5 ve 6 Aralık’ta Viyana’da yapacağı toplantı öncesinde şimdiki büyük soru, üreticilerin kesintileri daha da uzatmayı veya gerçekten de onları derinleştirmeyi kabul edip etmeyeceğidir.

Barkindo, bunun henüz belirlenemediğini söyledi. Ancak OPEC’in sadece birkaç hafta uzağında toplanmasıyla böyle kalıcı bir öngörülemezlik, OPEC için yolun ne kadar belirsiz olduğunun en önemli göstergesi olabilir. Sadece göz önünde bulundurulması gereken ABD söz konusu değil. Aynı zamanda diğer OPEC üyesi olmayan kişilerin üretim seviyeleri, ABD-Çin ticaret savaşının sonuçları ve devam eden görüşmelerin sonuçları, bir bütün olarak küresel ekonominin sağlığı var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum