Yatırım yapmaya başla!

OPEC Arz Kesintileri Aralık Ayındaki Toplantıda Daha da Derinleşecek

Suudi Arabistan'ın yeni atanan enerji bakanı, OPEC'in bir sonraki toplantısında daha derin kesintiler yapılacağını söyledi.
OPEC Arz Kesintileri Aralık Ayındaki Toplantıda Daha da Derinleşecek

Suudi Arabistan’ın yeni atanan enerji bakanı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, OPEC ve OPEC üyesi olmayan ortakların bir sonraki tam toplantısında daha derin üretim kesintileri yapacağını düşündüğünü söyledi.

Abu Dabi’deki Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nin (JMMC) kararının bitmesinden kısa bir süre sonra konuşan Prens Abdulaziz bin Salman, Orta Doğu egemen grubunun duyarlı olmaya hazır olduğunu açıkça belirtti.

Yorumları, OPEC ve OPEC + olarak da adlandırılan üye olmayan ortakların, bu yıl ham petrol alım satımını yapmak için mücadele ettikleri bir zamanda geldi. Bir kez daha dünyanın en güçlü petrol üreten ülkelerinden oluşan grubun, petrol piyasaları üzerinde bu kadar çok etki yaratıp yaratmadığı konusunda soru soruldu.

Koalisyonun tamamı, 2020’de petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için herhangi bir eylemde bulunulmasının gerekip gerekmediğine karar vermek için Aralık ayı başlarında Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelecekler.

Yeni Bir Gerçeklik

Yeni Bir GerçeklikPazar gübü Suudi Arabistan’ın enerji bakanı olarak Khalid Al-Falih’in yerini alan Abdulaziz, Perşembe günü JMMC toplantısını üretken, verimli ve şeffaf olarak nitelendirdi.

Rus mevkidaşının yanında oturan Abdulaziz, görüşmelerin Riyad ve Moskova’yı yeni bir gerçekliğe uyandırdığını söyledi. İki ülkenin daha önceki toplantılarda diğer OPEC üyelerine yeterince kapsayıcı olmadığını, önümüzdeki aylarda bunun değişeceğini vaat etti.

Abdulaziz, meslektaşlarının yaşanan değişimi memnuniyetle karşıladıklarını da ifade etti. OPEC’in fiili lideri, Suudi Arabistan olurken OPEC üyesi olmayan Rusya da OPEC+’ın en etkili üyesi olarak görülüyor.

Artan egemenlikleri, İran’ın petrol bakanının Riyad ve Moskova’nın geleneksel OPEC üyelerini sıraya koymaya devam etmesi durumunda, kartelin geleceğinin risk altında olduğu konusunda uyardıkları yılın başlarında yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Suudi Arabistan ve Rusya, Perşembe günü bir kez daha OPEC liderliğindeki üretim kesintilerine olan bağlılıklarını yinelediler. OPEC+ 2019 yılının başında günlük üretimini 1,2 milyon varil azaltmayı kabul etti. Bu anlaşma, Ocak 2017’de başlayan bir önceki üretim kesintisinin yerini aldı.

Tam Uyum Sağlandı

Tam Uyum SağlandıRusya Enerji Bakanı Alexander Novak, üretim kesintilerinin tam uygunluğa ulaşmasını ilan eden tüm üyelerin son derece önemli olduğunu vurguladı. Novak’ın yorumlarının Nijerya ve Irak gibi aşırı üretici ülkelere yönelik olduğu düşünülüyor.

Perşembe günü gösterge ham petrolü Brent varil başına 60,96 dolardan, ABD West Texas Intermediate varil başına 55,99 dolardan işlem gördü.

Petrol piyasaları, Başkan Donald Trump tarafından gelecek olan Çin tarifelerinin bir sonraki turunun ertelenmesinden ve ABD ham petrol stoklarının keskin bir düşüş yaşadığını gösteren verilerden sonra rahatladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum