Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC Arz Kesintisine Gitmiyor, Düşen Petrolün THYAO, TUPRS, TAVHL ve PGSUS Yansıması

Petrol arz eden ülkeler arasında bir anlaşmazlık görüntüsü ve arz kesintisine gidilmemesi başlıklı petrol fiyatları düşerken, gelişmenin yurt içi hisselere yansıması şöyle;
OPEC Arz Kesintisine Gitmiyor, Düşen Petrolün THYAO, TUPRS, TAVHL ve PGSUS Yansıması
Son Güncelleme: 
Yorum

OPEC’ten petrol arzında kesinti kararı çıkmadı. Petrol fiyatları 2014 yılından bu yana (2018 yılı 10. ay) zirve fiyatları görmüştü (%30 primlenme). Daha sonra grafikler sert düşüşler kaydederek yıl içinde kazanılanın hepsini iade etti. Gelişmeler ABD’nin İran ambargosundan Türkiyenin de dahil tutulduğu 8 ülkeyi muaf tutması başlığında değerlendirildi.

Küresel piyasalarda risk iştahındaki bozulmalar, ABD Çin ticaret savaşlarında görünümün belirsizliği ve ülke büyüme oranlarındaki tahmin bozulmaları kaynaklı dünya finansallarında bir olumsuz tablo gözlemlenen son aylarda, petrol nasibini en fazla alan tarafta kaldı. ABD’de petrol stoklarının yükselmesinin de emtiayı olumsuz etkilediği belirtiliyor.

OPEC Üyeleri Arasında Anlaşmazlık Görüntüsü

Petrol Arz Eden Ülkele Birliğinde AnlaşmazlıkPetrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, OPEC üyeleri arasında mutabakat sağlanamaması ve arz dengesinde bir bozulma görülmesi kaynaklı yüksek fiyattaki petrol fiyatlarında düşüşler gözlemlendi.

Birçok kalemde petrol fiyatlarının düşüşüne ışık tutulan gelişmelere son olarak OPEC üyesi Katar’ın birlikten ayrılacağını belirtmesi, son zamanlarda petrol üretimini artıran S. Arabistan’ın kesinti talebine öncülük etmesi ve diğer tarafta Rusya’nın arz kesintisine henüz onay vermemesi süreçleri eklenince, üyeler arasında kesin bir uyuşmazlık görüntüsünden bahsetmek mümkün gözüküyor.

Petrol arzında bir anlaşmaya gidilmemesi ile meydana gelebilecek senaryoda fiyatların aşağı yönde derinlik kazanması yorumlanmakta. Piyasalar OPEC’ten olası bir arz kesintisi bekliyordu, beklentinin karşılanmaması emtia bazlı negatif reaksiyona yol açıyor.

Petrol Fiyatlarında Düşüş Tekrar Başladı

Petrol Fiyatları Toparlanmasını Tekrar İade EdiyorBrent Petrol Vadeli işlemlerinde Şubat 2019 (LCOG9) işlemi %0.33 değer kaybederek 59,86 $/varil, Ham petrol West Texas Intermediate %0.52 değer kaybı ile 51,22 $/varil’den fiyatlanıyor.

2015 yılında ciddi değer kaybeden petrol fiyatları yon yıllarda kaybettiğini toparlamıştı ancak 2018 yılı Ekim ve Kasım aylarında gözlemlenen katı değer kayıpları ile 2017 10. ayı seviyelerinde gözlemlenen fiyatlara paralel hareket tekrar gündeme geldi. 

Gelişmenin TUPRS, PETKM, THYAO, PGSUS ve TAVHL Tarafına Yansıması

TUPRS, PETKM, THYAO, PGSUS ve TAVHL Tarafına YansımaGelişmeler ışığında TUPRS baktığımızda hisse günlük değerlenmesine devam ederken %1.28 ile 126,60 TL/p seviyesinde hareket etmekte. PETKM %0.97 primlenerek 5,19 TL/P’de işlem görüyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün hava yolu şirket maliyetlerini aşağı çekeceği için ilgi şirketlerden THAYO dünkü düşen endekse ters orantılı hareketini bugün yukarı yönde hareket eden endekse paralel olarak devam ettirirken %0.73 primlenme kaydediyor. Ancak THYAO dünkü duruşundan sonra bugün biraz zayıf hareket ediyor.

Diğer tarafta PGSUS %0.57’lik değer kazanımı ile 24,74 TL/P’den fiyatlanıyor. TAHVL’nin de hava yolu şirketlerinde görülen olumlu gelişmeye paralel reaksiyon gösterdiğini var saydığımızda hissede olumlu bir görüntünün oluşabileceği yorumlanıyor. TAVHL dün endekse ters orantı göstermiş yatayda hareket etmişti, hisse bugün de ters orantılı hareketi ile değerlenen endekse karşı %2.65 değer kaybederek 22,80 TL’P’den işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu