Yatırım yapmaya başla!

2019’un Başından Beri Üretim Kesintisi Yapan OPEC Ağustos’ta İlk Kez Artışa Geçti

OPEC sene başından bu yana ilk kez üretim artışı yaparken, petrol fiyatları ticaret anlaşmazlığının da etkisiyle düşük seyrediyor.
2019’un Başından Beri Üretim Kesintisi Yapan OPEC Ağustos’ta İlk Kez Artışa Geçti

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının fiyatlar üzerinde baskı yaratması sebebiyle, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) petrol üretiminde kısıntı kararı almıştı. 2019 yılının ilk yarısında günlük 1,2 milyon varillik üretim kesintisi ile petrol fiyatlarının desteklenmesi sağlandı.

Sene başından bu yana zayıf küresel pazara uyum ve piyasanın ayakta durmasını sağlamak amacıyla petrol üretimini azaltan OPEC, Ağustos ayında artış yaptı. Fiyatlar ise gerek artan üretim gerekse ticaret savaşı endişeleriyle kayıplarını korudu.

Suudi Arabistan ve Niijerya’nın günlük petrol üretimi 200 bin varil artış gösterdi.

Petrol ÜretimiOPEC’in izniyle Ağustos ayında ilk kez üretim artışı oldu. Nijerya ve Suudi Arabistan birlikte günlük üretimi artırarak, 29,99 milyon varile ulaştı. Bu yıl Viyana’da düzenlenen 175. olağan toplantıda petrol üretiminin günlük 1,2 milyon varil azaltılması konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji-Sanayi Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Suhail bin Muhammed el Mazrui, söz konusu anlaşmada her ülkenin kilit konumunda olduğunu ifade etmişti.

Petrol fiyatları artan üretim ve ticaret gelişmeleri ile düşüşünü sürdürdü.

Petrol Fiyatları DüştüABD ile Çin bu ay içinde yapılması planlanan ticaret görüşmelerinin programı konusunda anlaşmaya varamadı. Söz konusu gelişmeler piyasalardaki kötümser havanın artmasına sebep olurken petrol fiyatları kayıplarını korudu.

Fiyatlardaki düşüşte Ağustos ayında artan üretimin de etkisi oldu. TSİ 14:37’de Brent petrolün varili 57,74 dolardan, ham petrolün 54,10 dolardan işlem görüyor. Singapur’da Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari, ticaret anlaşmazlığının petrol fiyatları üzerinde baskı yarattığını ifade etti.

Ham petrolde 53,24 – 53,61 dolar arası destek, 54,69 – 55,40 dolar arası direnç seviyeleri olarak izleniyor.

3 Eylül Petrol FiyatlarıVadeli petrol kontratları Londra piyasasında dün %2,9 düşüş gösterdi. Bu düşüşte OPEC ve ortaklarının üretimi Ağustos’ta bir önceki aya göre %0,7 oranında artırmasının etkisi oldu. GCM Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede, ham petrolde 55,00 – 55,50 bölgesinin altında kalındığı sürece aşağı yönlü hareketlerin izleneceği belirtildi.

Güncel Petrol Fiyatlarını Öğrenmek için Tıklayın

İntegral Yatırım analistleri ise fiyatların yön bulmada zorlandığını, ticaret savaşında tansiyonun yüksek olmasının fiyatları baskıladığını bildirdi. Kurum analistlerinin öngördüğü destek ve direnç seviyeleri;

  • Destekler: 54.10 / 53.20 / 52.50
  • Dirençler: 57.00 / 57.30 / 58.10 şeklinde oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum