Yatırım yapmaya başla!

OPEC’in ABD Petrolüyle İlgili Yorumları WTI Fiyatını Yüzde 1 Artırdı

ABD ham petrolünün fiyatı, OPEC'in 2020'de ABD menşeli ürün üretiminin azalacağını söylemesiyle yüzde 1 yükseldi.
OPEC’in ABD Petrolüyle İlgili Yorumları WTI Fiyatını Yüzde 1 Artırdı

Endüstri verilerinin ABD ham petrol stoklarında sürpriz bir düşüş göstermesinin ardından Perşembe günü yükseliş kaydetti. Bu, OPEC’ten gelen, 2020’de beklenenden daha düşük ABD menşeli üretim ile ilgili yorumlardan da bir miktar destek aldı.

Fiyatlar, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’deki petrol talebinin karışık işaretleri ile sınırlandı. Sanayi üretimi, Ekim ayında beklenenden daha yavaş yükseldi. Ancak petrol rafinerisi üretimi rekor seviyedeki ikinci en yüksek seviyesine ulaştı.

Brent vadeli işlemlerin LCOc1 yüzde 1,15 (72 sent) artarak varil başına 63,09 dolara ulaştı. West Texas Intermediate ham petrolü CLc1 ise yüzde 1 artışla 57,69 dolara yükseldi.

Petrolde Yüzde 1'i Aşan YükselişPetrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 2020’de özellikle ABD menşeli mallara olan arzın aşağı yönde revize edilmesinin muhtemel olacağını söyledi.

OPEC ve Rusya da dahil olmak üzere müttefikleri, ham petrol fiyatlarını desteklemek amacıyla Ocak ayından bu yana yürürlükte olan üretim politikasını ve üretim engellerini görüşmek üzere 5 ile 6 Aralık’ta toplanacak. Arz anlaşması, Mart 2020’ye kadar sürecek. Barkindo, daha fazla üretim kesintisine ihtiyaç duyulup duyulmayacağını söylemek için çok erken olduğunu belirtti.

İsviçreli banka Julius Baer’in Ekonomi Başkanı Norbert Rucker, “Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü toplantısına geri sayım başladı. Grubun ve müttefiklerini sarf malzemelerini daha da azaltabilecekleri sorusu akla yatkın. Mevcut piyasa koşulları, halkların sabrını ve uyumunu test ediyor. Politikadaki herhangi bir büyük değişiklik sürpriz olacak,” dedi.

Amerikan Petrol Enstitüsü Çarşamba günü ABD ham petrol stoklarında, 1,6 milyon varil artış beklentilerine karşı, 8 Kasım’a kadar olan haftada 541.000 varil artışla beklenmeyen bir düşüş bildirdi.

Petrol Stoklarında DüşüşAPI verilerine göre; benzin ve distilat stokları arttı. Enerji Bilgi İdaresi tarafından hazırlanan haftalık resmi veriler, Perşembe günü TSİ 19:00’da yapılacak. Her iki rapor da Pazartesi günü ABD Gazileri Günü tatili için ertelendi.

Petrol komisyoncusu PVM’den Tamas Varga, verinin son günlerde durgun olan fiyatlara yardımcı olduğunu belirtti. Petrol piyasasının yorgunluk çektiğini söyleyen Varga, “Gelişmelerin yetersizliğinden kaynaklanabilecek yön eksikliğidir. Hastalık veya hastalıktan çok uyuşukluktan başka bir şey değildir. Bununla birlikte hasta genellikle adrenalin çekimlerine iyi tepki verir,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum