Yatırım yapmaya başla!

OPEC, Orta ve Uzun Vadede Küresel Petrol Talebi Büyüme Tahminini Düşürdü

OPEC, orta ve uzun vadede küresel petrol talebi büyümesini düşürürken, zorlu piyasa koşullarına ve dünya ekonomisindeki strese dikkat çekti.
OPEC, Orta ve Uzun Vadede Küresel Petrol Talebi Büyüme Tahminini Düşürdü

OPEC, orta ve uzun vadede küresel petrol talebindeki büyüme tahminini, zorlu piyasa koşullarına ve dünya ekonomisindeki stres belirtilerine dayanarak aşağı yönlü revize etti. Orta Doğu hakim üretici grup, yakından izlenen yıllık Dünya Petrol Görünümü’nde (WOO), geçen 12 ayın enerji piyasaları için bir kez daha zorlayıcı olduğunu söyledi.

OPEC, “Küresel ekonomide stres belirtileri ortaya çıktı ve en azından kısa ile orta vadede küresel büyümeye ilişkin görünüm geçen yıl boyunva tekrar tekrar gözden geçirildi,” ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak, OPEC küresel petrol talebinin büyümesi için görünüm sayılarını 2024’te günde 104,8 milyon varile ve 2040’ta günde 110,6 milyon varile düşürdü.

14 üyeli üretici grubu, kendi ham petrol ve diğer sıvı üretiminin önümüzdeki beş yıl içinde düşerek 2024’te günlük 32,8 milyon varile düştüğünü belirtti. Bu seviye, 2019’da günlük 35 milyon varilden düşürülmüş oldu.

OPEC’in arzı, son zamanlarda kısmen Rusya ve OPEC üyesi olmayan diğer üyeleri pazarla destekleme konusunda bir anlaşma nedeniyle giderek azalmaktadır. Bazen OPEC+ olarak da adlandırılan grubun, 2020 yılında petrol üretimini kısıtlaması bekleniyor.

Rapor, pek çok enerji piyasası katılımcısının artan arz ve düşük talebinin tekrarlanmasından giderek daha fazla endişe duyduğu bir zamanda geldi. Aynı durum, ham petrol piyasalarında 2014 ortasından 2016 yılına kadar çarpıcı bir düşüşe neden olmuştu.

Brent ham petrolünün 86 doların üzerinde bir zirveye çıktığı Ekim 2018’den bu yana uluslararası gösterge neredeyse yüzde 30 düştü. ABD West Texas Intermediate, aynı dönemde neredeyse yüzde 20 oranında düştü. Brent tipi ham petrol bu sabahki işlemlerde 62,31 dolardan işlem görürken, ABD WTI petrolü 56,65 dolardan alıcı buldu.

Talep Endişeleri

Talep EndişeleriWOO, OPEC Sekreterliğinin enerji piyasasının orta ve uzun vadeli analizinin yanı sıra küresel ekonomiye yönelik tahminlerini sunar. OPEC, petrol talebinin önümüzdeki beş yıl içinde nispeten sağlıklı oranlarla büyümeye devam etmesini beklediğini, 2018 seviyesine göre günlük 6,1 milyon varil artış olacağını öngördüğünü de açıkladı.

OPEC, ortalama büyümenin orta vade boyunca yaklaşık 1 milyon dolar olacağını ve artan talebin, öncelikle OECD üyesi olmayan ülkelerden gelebileceğini belirtti.

Uzun vadede küresel petrol talebinin günde yaklaşık 12 milyon varil artarak, 2018’de günlük 98,7 milyon varilden, 2040’ta günlük 110,6 milyon varile yükseleceğini tahmin etti. Hindistan’ın en hızlı petrol talebi büyümesi göstereceği düşünülmektedir. Aynı zamanda talep artışı ve önümüzdeki yirmi yılda en büyük ilave talep olacağı tahmin edilmektedir.

Yayımlanan raporda OPEC, “Küresel düzeyde büyümenin 2018’de günlük 1,4 milyon varil seviyesinden gelecek 10 yılın sonuna doğru günde yaklaşık 0,5 milyon varil seviyesine düşeceği tahmin edilmektedir,” ifadeleri kullanıldı.

Uluslararası Enerji Ajansı’ndaki (IEA) petrol endüstrisi ve pazarlar bölümünün başkanı Neil Atkinson, “Önümüzdeki birkaç ay içerisinde OPEC dışı tedarikte büyük bir artış bekliyoruz, sadece ABD hala büyümeye devam ediyor. Ancak Brexilya ve Norveç’ten ve bir veya iki ülkeden büyük bir artış görüyoruz,” dedi.

Atkinson, “Öte yandan talepteki büyüme, zayıf ekonomik iklim nedeniyle yavaşlıyor. Böylece gelecek yılın başında büyük bir artışa dönüş görüyoruz,” diye sözlerine devam etti. IEA’dan Atkinson, OPEC+’ın Aralık ayı başlarında toplandığında daha fazla üretim kesintisi gerekip gerekmediğine karar vermek zorunda kalacağını söyledi.

Grubun fiyatlar üzerindeki baskının yukarı doğru değil, aşağı doğru olacağına karar vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Elektrikli Otomobiller İvme Kazanıyor

Elektrikli Otomobiller İvme KazanıyorOPEC’in WOO’su petrolün, 2018’de yüzde 27 ile kömür ve yüzde 23 ile gazın önünde küresel enerji talebinin yüzde 31’inden fazlasını oluşturduğunu açıkladı. Gelecek yıl boyunca petrolün yüzde 28’den fazla olan enerji karışımına en büyük katkıda bulunacağı tahmin ediliyor.

OPEC’e göre; doğal gazın 2040 yılında toplam birincil enerji karışımında yüzde 25’lik bir paya ulaşması ikinci en büyük enerji kaynağı olması bekleniyordu. Grup, “Gaz talebindeki artış, öncelikle Çin ve Hindistan’ın yanı sıra OPEC Üye Ülkelerinin önderliğindeki Asya’dan gelecek,” dedi.

OPEC, şu anda küresel filonun çok küçük bir kısmını temsil etmesine rağmen elektrikli otomobil satışlarının ivme kazandığını söyledi. 2040 yılına kadar OECD ülkelerindeki tüm yeni binek otomobillerin yaklaşık yarısını, Çin’dekilerin yaklaşık dörtte birini ve dünya genelinde yüzde 26’dan fazlasını oluşturmaları beklenmektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum