Yatırım yapmaya başla!

Stratejistler Ons Altının Bu Yıl 1600 – 2000 Dolar Arasında Seyredeceğini Öngörüyor

Altının 2020 yılında da yükseleceğini düşünen analistler, ortalama 1600 – 2000 dolar arasında hareket edeceğini düşünüyor.
Stratejistler Ons Altının Bu Yıl 1600 – 2000 Dolar Arasında Seyredeceğini Öngörüyor

2019 yılında %33 ile yatırımcısına en fazla kazandıran finansal enstrüman olan altın, 2020 yılına da güçlü bir başlangıç yaptı. Dolar endeksinin son dokuz ayın en düşük seviyesine gerilemesini altını desteklerken, ons altın açılışın ardından 1521 dolara kadar tırmandı.

Uzmanlar 2019 boyunca gündemden düşmeyen ABD-Çin ticaret gerilimi ve küresel borsalardaki rekorlara rağmen altının hız kesmediğini belirtiyor. 2020 boyunca fiyat beklentisi ise 1600 – 2000 dolar arasında değişkenlik gösteriyor.

Analistler değerli metalin 2020 yılında da yükselmeye devam edeceğini düşünüyor.

Altın Yükseliş SürecekOns altın yılın son günlerinde 1500 doların üzerine çıktı. 2018 yılında 1250 dolar olan ons altın, 2019’un son işlem gününde 1525 dolara kadar tırmandı. Altın ETF’leri ise 2012 yılında kırdığı rekor seviyelere yaklaştı. Şu dakikalarda 1520 dolarda seyreden altının son 10 yılın en büyük yıllık yükselişini kaydettiği görülüyor.

Bu yıl gösterdiği artış küresel resesyon endişelerinin gündemden düşmediği ve dünyanın en büyük ekonomileri olan ABD ile Çin arasındaki ticaret çekişmesine rağmen gerçekleşti. Bu doğrultuda 2020 yılında da aynı risklerden beslenerek, yükselişine devam etmesi bekleniyor.

City Index teknik analisti Fawad Razaqzada, altının bu yıl içinde tarihinin en yüksek seviyesine ulaşacağını öngörüyor. Değerli metalde boğa piyasası öngören uzman, 2000 dolara kadar çıkacağını düşünüyor. Merkez bankalarının para politikalarını gevşetmesinin tahvil getirilerini negatife çekeceğini, bunun da altın fiyatlarını yukarı taşıyacağını yorumluyor.

Goldman Sachs analistlerinin altında 2020 yılı öngörüsü 1600 doların üzerinde.

Altın 2020 Tahminiİsviçre merkezli UBS Group da aynı tahminde bulunurken, FXTM analisti Lukman Otunuga doların zayıflamasının yükselişi destekleyeceğini belirtiyor. Benzer şekilde son haftalarda iyimserliğin yaşandığı ticaret savaşlarında da olumsuz bir durumun cereyan etmesinin altını destekleyecek bir başka etken olduğu ifade ediliyor.

JP Morgan Chase & Co analistleri küresel ekonominin hız kazanması halinde fiyatların düşeceğini tahmin ediyor. INTL FCStone analisti Rhona O’Connel fiyatların son iki ayın en yükseğine çıktığını belirtirken, Daily FX Para Birimi Stratejisti David Song boğa piyasası yaşanacağını düşünen isimler arasında yer aldı.

Başarılı stratejist yatırımcıların para birimlerine karşı altınla kendini koruyacağını ve bu nedenle yükselmeye devam edeceğini belirtiyor. Son olarak ABN Amro Değerli Metaller Uzmanı Georgette Boele’nin tahminine yer verdiğimizde, onun da 2020 yılında altın için fiyat beklentisinin 1600 doların üzerinde olduğunu görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum