Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Fiyatı 1504 Dolarda Seyreden Altın Haftayı Kazançla Tamamlamaya Hazırlanıyor

Merkez bankalarının faiz açıklamaları ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle 1504 dolar civarında hareket eden altın, haftayı artıda tamamlamaya yöneldi.
Ons Fiyatı 1504 Dolarda Seyreden Altın Haftayı Kazançla Tamamlamaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları bu hafta petrol sahasına yapılan saldırı, küresel merkez bankalarının faiz açıklaması derken oldukça dalgalı bir seyir izledi. Perşembe günü kapanışı 1498 dolar civarından yapan ons altın, haftanın son işlem gününe daha yukarı seviyeden başladı. Şu dakikalarda 1504 dolar civarında seyreden fiyatlar haftayı kazançla tamamlamaya yöneldi.

Küresel merkez bankalarının parasal gevşeme politikalarıyla altın son dört haftada ilk kez kazanç sağlamaya hazırlandı.

Altın Haftalık GelişmelerAmerika Merkez Bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada politika faiz oranını 25 baz puan indirdi. Ekonomistler günlerdir yaptıkları değerlendirmelerde faiz indirimine kesin gözüyle bakıyordu. Fakat geçtiğimiz Cumartesi günü Suudi Arabistan petrol sahasına yapılan saldırı bu beklentilerin değişmesinde ve üyelerin fikir ayrılığına düşmesinin sebep oldu.

FED öncesi dalgalı seyreden ons altın, Başkan Powell’ın açıklamaları ve Trump’ın eleştirileriyle volatil davranmaya devam ediyor. ABD Başkanı Trump çeyrek baz puanlık faiz indirimini yeterli bulmadığını söyleyerek gelecek döneme dair sinyallerin alınmaması sebebiyle de bankayı eleştirdi.

Açılışın ardından 1498 – 1506 dolar aralığında hareket eden ons altın, saat 12:26’da 1504,99 dolardan işlem görüyor.

20 Eylül Ons AltınEkonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) yayımladığı raporda, küresel ekonominin son 10 yılın en düşük büyümesini kaydedeceğini öngördü. Diğer taraftan Türkiye’ye yönelik tahminlerini olumlu yönde revize etti. Küresel ekonomiye dair endişeler altın fiyatlarını yükseltirken, değerli metal sene başından bu yana %17 oranında değer kazandı.

RBC Capital Markets analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, yatırımcıların şu ara riskten kaçış adımına gerek duymayacağını, bu nedenle de fiyatların 1500 dolar seviyesini kırmada güçlük çekeceğini belirtti.

Şu dakikalarda altının onsu 1504 dolar, gramı ise 275 lira civarından işlem görüyor.

20 Eylül Gram AltınEmtia uzmanlarının genel olarak tahminleri ise uzun vadede altın fiyatlarının yükseleceği yönünde. Bu tahminlerin arkasında yatan gerekçe ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda üzerlerinde hissettiği baskı.

GCM Yatırım analistleri ons altın için 1486 ve 1496 dolar aralığını önemli seviyeler olarak nitelendiriyor. Analistlerin tahminlerinin ortalamasına bakıldığında 1494,13 – 1499,0 7 aralığı destek 1507,97 – 1511,87 bandı ise direnç seviyeleri olarak izlenecek. Saat 12:37 itibarıyla gram altın 275,83, çeyrek 440,64, yarım 878,52 ve Cumhuriyet altını 1825 liradan el değiştiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu