Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Jeopolitik Gelişmeler ve Merkez Bankalarının Güvercin Tutumlarıyla 1415 Doları Aştı

Doların zayıflaması, jeopolitik tansiyonun artması ve merkez bankalarının güvercin tonlu açıklamaları altın fiyatlarını destekledi. Ons altın 1415 dolara ulaşarak, son beş yılın en yükseğini gördü.
Altın Jeopolitik Gelişmeler ve Merkez Bankalarının Güvercin Tutumlarıyla 1415 Doları Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

FED’in faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi ve yılın geri kalanı için faiz indirim sinyali vermesi doların küresel çapta değer kaybetmesine sebep oldu.

Dolardaki düşüş, son zamanlarda yaşanan jeopolitik gelişmeler ve ülkelerin merkez bankalarının güvercin tonlu açıklamaları altın fiyatlarını destekledi. Vadeli altın kontratları New York’ta 1415 dolara kadar çıktı. Güne daha sakin bir seyirle başlayan ons altın saat 09:15 itibarıyla 1395 dolardan işlem görüyor.

Altının ons fiyatı 2013 yılından bu yana ilk defa 1400 doların üzerini gördü.

Ons Altın 1415 DolarPiyasalar bu hafta boyunca merkez bankalarının açıklamalarını izledi. Türkiye ve Amerikan merkez bankaları politika faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Avrupa da dahil birçok merkez bankasından sıkı para politikasının gerekli görüldüğü hallerde gevşetilebileceği açıklamaları geldi.

Bu açıklamalar doları düşürürken altını yükseltti. Diğer yandan yaklaşan G-20 Liderler Zirvesi öncesinde gözler ABD ile Çin’den gelen açıklamalarda. Başkan Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile G-20’de bir toplantı yapacağını söyledi. Daha önceki günlerde de Jinping’in zirveye katılmaması halinde Çin mallarına yeni gümrük tarifeleri getirmeye hazırlandıklarını duyurmuştu.

Artan tansiyon ons altının 2013 yılının Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye gelmesini sağlarken, yurt içinde 21 Haziran 2019 tarihli altın fiyatlarının; gramda 259 lira, çeyrekte 417, yarımda 835 ve Cumhuriyette 1715 liraya fırladığını görmekteyiz.

Singapur’da UBS Group AG’nin Servet Yönetim Birimi Emtia ve Döviz İcra Direktörü Wayne Gordon, önümüzdeki birkaç yıl boyunca altına olan ilginin artacağını söyledi.

Altın İlgisi ArtacakGordon yaptığı değerlendirmede, merkez bankalarının son dönemde yaptığı güvercin tonlu açıklamalarının önümüzdeki birkaç yıl boyunca altına olan ilgiyi artıracağını belirtti. FED’in enflasyon hedefini %2 hedefinde tutması halinde, faiz indirimlerinin reel faizleri negatif bölgeye indireceğini ve bu ortamda altının çok iyi bir performans sergileyeceğini yorumladı.

Son 3 aylık dönem dikkate alındığında altın için gördüğü en büyük riskin FED’in Temmuz ayında faiz indirimine gitmemesi olduğunu belirten Gordon, piyasanın bu yıl için üç faiz indirimini fiyatladığını sözlerine ekledi.

Citigroup Inc. Analistleri, altında son dönemde görülen yükselişin gayet makul olduğunu belirterek fiyat tahminlerini yükseltti.

Altın TahminleriZayıf dolar, artan jeopolitik tansiyon, merkez bankalarının gevşek para politikası vurgusu ve büyüyen ABD ekonomisi gibi faktörleri altının yükselişini etkileyen en önemli gelişmeler olarak sıralayan analistler, fiyat tahminlerini yükseltti. Dün yapılan açıklamada ABD, İran’da düşürülen drone’un Basra Körfezi’nin girişindeki uluslararası hava sahasında olduğu bildirildi.

Orta Doğu’da artan gerilim de altın fiyatlarını yukarı çeken bir başka etken oldu. Yatırımcıların güvenli varlıklara olan talebinin artmasıyla Ocak ayından bu yana ne büyük aylık kazanıcını gerçekleştiren altın, son beş yılın da en yüksek seviyesinde seyrediyor. Analistler 1400 doların aşılması halinde 1700 doların gündeme gelebileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu