Yatırım yapmaya başla!

Online Altın Satışları Düğün Sezonunun Gelmesiyle İkiye Katlandı

Yaz aylarının gelmesiyle başlayan düğünler altın satışlarının artmasına sebep oldu. İnternetten yapılan satışlar ise geçen yıla göre ikiye katlandı.
Online Altın Satışları Düğün Sezonunun Gelmesiyle İkiye Katlandı

Bahar ve yaz ayları düğün ve nişanların en fazla yapıldığı dönemlerdir. Her yıl bu dönemde altın satışlarında gözle görülür derecede artış olur. Kuyumculardan alınan altınların yanı sıra, son yıllarda internetten yapılan alışverişlerin de öne çıktığını görmekteyiz.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi’nin açıklamalarına göre; düğün sezonunun açılmasıyla online altın satışları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kat daha fazla oldu.

Emre Ekmekçi, altın satışlarında Ocak ve Şubat aylarında görülen rehavetin, bahar gelmesiyle kalktığını söyledi.

Altın satışlarının yılın ilk aylarındaki negatiflikten sıyrılarak toparlandığını, Nisan ayında ise oldukça iyi gittiğini belirten Ekmekçi, Ramazan ayı yaklaştığı için insanların bir an önce düğünlerini ve alışverişlerini yapmak istediklerini söyledi.

Online altın satışına tüketicinin alıştığını belirten Ekmekçi; internette altını taksitle ve vade farksız satan birimler olduğunu, bu bağlamda tüketicinin güveninde ciddi artış olarak altın satışlarının geçen seneki duruma göre %100 artış gösterdiğini bildirdi.

Ramazan ayının e-ticaret büyümesine önemli katkısı olacağı düşünülüyor.

Yılın ilk çeyreğinde yavaş olsa da büyümenin durmadığını söyleyen Emre Ekmekçi, yıl sonunda %30 büyümenin altına inilmeyeceğini dile getirdi. Altın pazarında online tüketici kredisiyle ödeme şeklinin oturduğunu, kredi kartı olmayan kişilerin bile TC kimlik numarası ile girip banka kredisini anında çekebildiklerini söyledi. Şu anda online tüketici kredisi kullanılarak yapılan alışverişin ise toplam hacmin %1 – 1,5’ine denk geldiğini sözlerine ekledi.

Altın piyasasında kayıplar artmaya devam ediyor. Gram altın haftanın son işlem gününde 171,99 liradan işlem görüyor.

Altın fiyatlarındaki son duruma baktığımızda ons altın dışında diğer tüm türlerin eksi yönde seyrettiğini görmekteyiz. Spot altın ons başına saat 11:40 itibariyle 1.317 dolardan işlem görüyor. Serbest piyasada gram altın 171,99, çeyrek altın 275, yarım altın 549, tam altın 1.103 ve Cumhuriyet altını 1.147 liradan alıcı buluyor. 22 ayar bileziğin gram fiyatı 157 lira olurken, ata altın 1.137 lira ve has altın 171 lirada seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum