Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O’Neill: Faizler Oranları Uzun Süre Yüksek Seviyede Tutulmalı

Tanınmış ekonomist Jim O’Neill, Federa Rezerv’in faiz oranlarını uzun süre indirmemesi gerektiğini savundu. Ayrıntılar geliyor…
O’Neill: Faizler Oranları Uzun Süre Yüksek Seviyede Tutulmalı
HABER GİRİŞ

Kıdemli ekonomist Jim O’Neill, enflasyondaki düşüş eğilimine rağmen, merkez bankalarının büyük ekonomilerde faiz oranlarını piyasanın beklediğinden daha uzun süre yüzde 5 civarında tutmaları gerekeceğini söyledi.

Goldman Sachs Asset Management’ın eski başkanı O’Neill, faiz indirimlerinin muhtemelen çok uzak olduğunu belirtti. Çekirdek enflasyonun düşmesi ve bununla birlikte son on yılda biriken tüm teşvikler ile başa çıkılması gerektiğini söyledi.

O’Neill açıklamasında, “Bence ekonomik olarak kalıcı olarak daha dengeli bir dünyaya sahip olmak için oranların otomatik olarak tekrar düşmeye başlaması gerektiği görüşünü pek anlamıyorum. Gelişmiş dünyanın çoğunda oranları yüzde 5 civarında tutmalıyız, çünkü kalıcı olarak istikrarlı olmasını istiyorsak, enflasyon seviyesiyle bir tür pozitif ilişkiye sahip olmalılar.” ifadelerini kullandı.

O’Neill ayrıca ABD’nin durgunluktan kaçınmak için iyi bir konumda olduğunu öne sürdü ve enflasyon beklentilerinin oldukça istikrarlı kaldığını kaydetti. FED’in savaştığı bazı etmenlerin azalmaya başladığı göz önüne alındığında, piyasaların bu ruh halinin ve tepkisinin biraz daha devam etmesinin makul olduğunu söyledi

Enflasyondaki eğilimin iyiye gittiğini belirten O’Neill, “Aslında, bir sonraki dönüşün muhtemelen ABD’den çok Avrupa için daha iyi bir haber olacağını düşünüyorum çünkü son zamanlarda ABD’de çok şey yaşadık ve bu Avrupa’da yeni başladı.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

ABD Federal Rezervinin Eylül ayındaki bir sonraki politika toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan daha artırması bekleniyor, ancak CME Group’un FedWatch aracına göre piyasa fiyatlandırması, merkez bankasının 2024′te faiz indirimine başlayacağını gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın