Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

10 Yıla Kadar Euro Bölgesi Dağılacak mı?

Ünlü Amerikalı ekonomist Joseph Stiglitz, Euro Bölgesi’nin 10 yıla kadar dağılabileceğini gerekçeli bir şekilde anlattı. Detaylar haberde;
10 Yıla Kadar Euro Bölgesi Dağılacak mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Die Welt gazetesine konuşan Joseph Stiglitz, Euro Bölgesi’nden kopuşların on yıla kadar gerçekleşebileceğini ifade etti. Avrupa’da alınan kararların uygulanmasında yaşanan yavaşlığı konusunda endişe taşıdığını dile getirirken bankacılık birliğinin kurulması veya mevduat garantisi oluşturulması gibi büyük ve derin reformların yapılması gerektiğini belirtti. Ek olarak, Avrupa’nın parasal birliği konusunda da yorumda bulunan Stiglitz, birliğin tökezlediğini, uzun vadede kurtarılamayacağını ve parasal birliğin bitebileceği ihtimalini öne sürdü.

19 üye ülkeden hangileri Euro Bölgesi’nden çıkacak?

Euro Bölgesi’nin geleceğiyle ilgili yaptığı açıklamada karamsar bir tavır takınan Stiglitz, on yıl sonrasında hala Euro Bölgesinin bulunacağını, ancak esasen ‘nasıl olacağı’ sorusunun yöneltilmesi gerektiğini vurguladı. On yıl sonrasında, hala 19 üyenin tamamının Euro Bölgesi’nde bulunmasının mümkün görünmediğini ifade etti. Kimin Euro Bölgesi üyesi olarak kalmaya devam edeceğini söylemenin zor olduğunu dile getirirken, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması fikrinin, Almanya tarafından kabullenildiğini söyledi. Euro Bölgesi’nde yaşanan ekonomik durgunluğun, sadece ortak para birimi uygulamasından vazgeçilerek ya da bölgenin Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılmasıyla ortadan kaldırılabileceğinin de altını çizdi.

İtalya, Euro’dan memnun değil

İtalya’nın Euro Bölgesi’nden ayrılabilecek ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Nobel Ödüllü Joseph Stiglitz, açıklamalarına İtalyanların Euro’dan memnun olmadıklarını belirterek devam etti. İtalyan arkadaşlarıyla sohbet ettiğinde, durumun pek de iç açıcı görünmediğini söyleyen Stiglitz, politikacılar ve bilim insanlarının da Euro’nun İtalya’da memnuniyet yaratmadığı ve yürümediği kanaatinde olduklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar